Ülo Toomsalu • 19. oktoober 2004 kell 6:26

PM: Korteriüürijad äratasid maksuameti tähelepanu

Paljud üürikorterite omanikud ei pruugi anda üürilistele registreerimiseks nõusolekut, sest ei soovi riigile üürilt tulumaksu loovutada.

Tolli- ja maksuamet kavatseb tulumaksu maksmata üüritulu saavad inimesed luubi alla võtta, kirjutab Postimees.

«Julgen arvata, et väljaüüritavaid kortereid, mille eest riigile maksu ei laeku, on väga palju,» ütles tolli- ja maksuameti peadirektori asetäitja Marek Helm.

Kui palju raha jääb riigil korteriüürijatelt maksudena saamata, ei osanud Helm hinnata. «Teema on alles päevakorda tulnud ja esmalt ongi kavas koos rahandusministeeriumiga musta üürituru ulatuslikkus välja selgitada,» tunnistas ta.

Kinnisvarabüroo Uus Maa Kinnisvara tegevdirektori Jaanus Lauguse hinnangul üüritakse Tallinnas aastas kinnisvarafirmade vahendusel ligikaudu 300 korterit. «Summa, mis sellest ärist aastas läbi käib, on laias laastus kaks miljonit,» väitis ta. Sama suureks hindas Laugus käest kätte käivate korterite üüritulu.

Helm selle hinnanguga ei nõustunud ja tõi näiteks Delfi kinnisvaraportaali City24, kus ripub üle tuhande korteri üürile pakkumise kuulutuse, neist odavamate omanikud tahavad kuus keskmiselt 4000 krooni, mis tooks neile aastas ligikaudu 50 000 krooni maksuvaba tulu.

Samas ei ole tolli- ja maksuameti peadirektori asetäitja sõnul küsimus niivõrd numbrites, kuivõrd vajaduses parandada maksukultuuri. «Põhjus ei ole inimeste teadmatuses, et ka üüritulu pealt tuleb maksta tulumaksu, vaid soovimatuses hõlpsalt tulnud rahast riigile makse maksta,» leidis ta.

Helmi sõnul ei ole probleemi võimalik lahendada üksikisikute kaudu. «Ei saa panna sõrme ühe kuulutuse peale ja hakata inimese jälgi ajama,» nentis ta, pidades tõenäoliseks, et maksuamet hakkab koguma andmeid kolmandate isikute ehk kinnisvarabüroode kaudu, hindab seejärel saadud andmete põhjal riske ja valib kontrollobjektid.

Hetkel kuum