Töötlev tööstus püsib kasvutrendil

22. oktoober 2004, 11:54

Septembris andsid töötleva tööstuse ettevõtted 6,8% toodangut rohkem kui aasta varem, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Toiduainetööstuses kasvas tootmismaht aastaga 2%. Suuremad muutused on toimunud piimatööstuses, kus tootmine suurenes 10%, ning lihatööstuses (kasv 12%). Antud sektorid on tuge saanud peamiselt sisenõudluse kasvust, ekspordi suurenemine piimatööstuses ei olnud enam nii suur kui varasematel kuudel.

Vabakaubanduslepingu lõpetamise järel Ukrainaga on kalatööstus olnud madalseisus, ka müük siseturule on vähenenud. Septembris oli tootmismaht 30% väiksem kui eelmise aasta samal ajal.

Suurima panuse tööstustoodangu kasvu töötlevas tööstuses andis puidutööstus. Puidu ja puidutoodete tootmine on pidevalt tänu tugevale nõudlusele nii sise- kui välisturul kasvanud, septembris oli tootmismaht 10% suurem kui aasta varem. Kohaliku toorme puudusel on suurenenud tööstuses importtoorme osatähtsus ning kasvanud tootjahinnad. Mööblitööstuses on paar aastat valitsenud paigalseis, kuid nüüdseks on olukord paranenud. Septembris ületas mööblitoodang 2003. aasta septembri tootmismahtu 24% võrra.

Tänu IT-sektori nõudluse kasvule on suurenenud ka tellimused Eestist. Sideseadmete tootmine ületas septembris 67% võrra aastatagust taset. Tänu ekspordile on tugevasti kasvanud ka elektrimasinate ja ?aparaatide (42% võrreldes eelmise aastaga), optika ja täppisinstrumentide (36%) ning masinate ja seadmete tootmine (11%).

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt septembris läbi viidud küsitluse kohaselt ootasid tööstusettevõtete juhid lähikuudel tootmismahtude kasvu, kuid varasemate aastatega võrreldes olid ootused veidi tagasihoidlikumad. Positiivsem tulevikunägemus oli elektrimasinate ja aparaatide tootjatel ning mööblitööstuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing