Korralik põhipalk kaalub üles võimalikud hiigelpreemiad

Igor Päss 25. oktoober 2004, 00:00

Hoolimata sellest, et tippjuhtide palgaskeemis nähakse vahel ette suured preemiavõimalused, on juhi motiveerimiseks väga oluline talle tagada ka korralik põhipalk.

Tippjuhtide sissetulek peab olema selline, et juht võiks rahulikult keskenduda oma peamisele tegevusele, st ettevõtte juhtimisele, ega peaks muretsema igapäevaste olmemurede pärast.

Juhi sissetulek peab motiveerima teda ettevõtet arendama vastavalt pikaajalistele eesmärkidele ja lühiajalistele sihtidele. Samuti peab palgasüsteem olema läbipaistev ning arenev koos turu ning teiste sarnaste ettevõtete juhtide palkadega, ehk teisiti öeldes olema konkurentsivõimeline.

Juhtide palgapoliitika on üks osa kogu ettevõtte palgapoliitikast, kuid kujundatud nii, et suurema vastutusega töötajate tulemuslik osa on ka suurem.

Tavaliselt on tippjuhi palgaskeem siiski suhteliselt lihtne: põhipalk ja tulemustasu, mis reeglina arvestab majandusaasta tulemuslikkust (eesmärkide täitmine ja ületamine) või ka spetsiaalselt kokkulepitud eesmärkide täitmist (näiteks ettevõtte saneerimise korral).

Sellele lisanduvad garanteeritud lisatasud (koolitusele ja tervisele) ning harvemini aktsiaoptsioonid. Samuti on kujunenud normiks, et tippjuhi kasutada on (kindlaks määratud klassi) auto ning (vaba limiidiga) mobiiltelefon, sageli ka esinduskulud.

Keerulisemate skeemide puhul tuleb arvestada, et põhipalgale ehk garanteeritud palgale lisanduvad võimalikud väga suured preemiad ei kaalu üles garanteeritud osa olulisust juhtide seas.

Üldjuhul ei ole eestimaalastest tippjuhtide tasustamisel vahet, kas ettevõte põhineb Eesti kapitalil või väliskapitalil ? sissetulek sõltub ettevõtte valdkonnast ja tegevuse edukusest. Küll aga on välisfirmade Eestis paiknevate tütarettevõtete välismaalastest juhtide sissetulekud oluliselt suuremad. Seda seetõttu, et juhile makstakse n-ö emamaa palka ? Eesti palgatasemete juures ei tuleks siia lihtsalt keegi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing