25. oktoober 2004 kell 8:58

Bush allkirjastas ettevõtete maksukärped

USA president George W. Bush allkirjastas USA uue ettevõtete tulumaksu seaduse, mis on viimaste aastakümnete suurim muutus USA firmade maksustamises.

Seadus vähendab firmade maksukoormat kümne aastaga ca 136 miljardit dollarit, kõrgeim maksumäär alaneb kolme protsendipunkti võrra 32 protsendile.

Seadusmuudatuse tingis Euroopa Liidu kaebus WTO-le, et välismaal tegutsevatele USA firmadele antud maksusoodustused (nn FSC-re?iim) on ebaaus konkurentsieelis. WTO otsustas ELi kasuks ning liit sai õiguse trahvitollide kehtestamiseks USA kaupadele koguväärtuses 4 miljardit dollarit.

Uues seaduses ei ole enam FSC-firmasid, kuid EL ei ole veel uue seaduse osas seisukohta võtnud. USA Kongress usub aga, et uus seadus on WTO ja ELi nõudmistega kooskõlas. Rahul on ka USA firmad ? kui vana seaduse järgi andis FSC-süsteem neile maksusoodustusi aastas viis miljardit dollarit, siis uus seadus kergendab maksukoormat enam kui kaks korda rohkem, kirjutab Helsingin Sanomat.

USAs on seadust kritiseeritud eelkõige mitmesuguste spetsiaalsetele huvigruppidele ja firmadele antud maksusoodustuste eest. ?See on halvim näide erihuvide mõjujõust, mida ma eales näinud olen,? ütles senaator John McCain.

Hetkel kuum