Pindi vahendab korterimüüjatele kiirlaenu

Anne Oja 26. oktoober 2004, 00:00

Praegu broneeritakse uuselamute korterid juba enne majade ehitamist, samas on pikenenud näiteks Lasnamäe kolmetoaliste korterite müügiperiood, kust paljud noored pered kas oma majadesse või uutesse korterelamutesse lahkuvad. Kiirlaen võimaldab meeldima hakanud korterit loetud päevade jooksul broneerida.

Pindi Kinnisvara kaudu saab laenu 60 protsenti müüki pandavast eluaseme turuväärtusest, kusjuures raha laekub 7?10 päeva jooksul. Pere sissetulekuid ei hinnata. Vana eluaseme müügiks on aega pool aastat ja pärast raha laekumist maksab korterivahetaja BaltReal Investist saadud laenu tagasi. Kui müük mingil põhjusel ei õnnestu, hakkab laenuvõtja maksma intressi 1,33 protsenti kuus ehk 16 protsenti aastas.

Koduvahetuse täisteenus maksab 10 protsenti müüdava eluaseme hinnast. Kui korteri müügihind langeb allapoole Pindi Kinnisvara hindamisaktil näidatut, kujuneb teenus kallimaks. Mingeid garantiisid tähtajalise müümise ning hinnataseme säilimise osas Pindi Kinnisvara eluaseme müüjatele samas ei anna.

Uus Maa juht Jaanus Laugus kommenteeris: ?Võib-olla on see väikene märk, et korterite müügiperioodid hakkavad pikenema. Kas kinnisvarafirma peaks aga sellist teenust pakkuma, on ise küsimus.?

Lauguse sõnul erineb Pindi Kinnisvara teenus näiteks Tallinnas ehitatava Osten Tori kortermaja finantsskeemist sellega, et laenu väljastamisega tegeleb ikkagi pank. ?Meie oleme vahenduskonsultandid, mitte laenukontor,? ütles Laugus.

Tema sõnul pole seni otsustatud, kas sealses finantsskeemis osalev kinnisvarafirma Uus Maa võtab endale kohustuse Osten Tori elanike vanu kortereid müüa, ehkki seda on arutatud. Pärnu maanteele 2005. aasta lõpuks kerkiva tornelamu Osten Tori 158 korteri puhul on esimene sissemakse tehtud 60 korteri eest. Korterite aktiivne müük käivitus tänavu juulis.

Müümata korteri tagatisel saab mitmete laenukontorite kõrval raha hankida ka pankadest. Hansapanga ja Ühispanga andmetel kasutatakse sellist võimalust sagedasti. Ehkki pangalaenul on oluliselt madalam intress, eeldab laenuvõtt võimet teenindada korraga kahte laenu, nii vana kui ka uut.

Ühispanga eralaenude arendusjuhi Triin Messimase sõnul üritavad paljud korteriostjad oma vana eluaset interneti keskkonnas ise müüa, kuid neis ei näe pank ka õiget laenuvõtjat. Korterivahetuseks laenu võttes peavad sissetulekud vastama laenutingimustele ka enne vana korteri müüki.

Hansapanga eralaenuosakonna arendusjuht Kersti Arro ütles, et mugavam ja soodsam on võtta pangast üks eluasemelaen ja teha kõik vajalikud finantseerimised selle abil. ?Sel juhul tuleb sõlmida vaid üks leping ning eeldatavasti on ka laenu hind soodsam,? ütles Arro.

Prognooside kohaselt hakkab Pindi Kinnisvara kiirlaenu kasutama kuni 15 protsenti eluasemevahetajatest. Esialgu kavandab BaltReal Invest anda Pindi Kinnisvara klientidele 15?20 laenu kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:50
Otsi:

Ava täpsem otsing