Lisandus teine vaid aktsiatesse investeeriv pensionifond

Eestis on peagi kaks täiendavat pensionifondi ehk kolmanda samba pensionifondi, mis investeerivad ainult aktsiatesse ? eile finantsinspektsioonilt rohelise tule saanud Ühispanga Täiendav Pensionifond Aktiivne ja juba enam kui aasta tegutsenud Hansa Pensionifond V3.

?Ühispank on meist hoolega eeskuju võtnud umbes aastase viivitusega,? kommenteeris konkurendi teket Hansa Investeerimisfondide portfellihaldur Alvar Roosimaa. ?Lõpuks ometi saame hakata ennast kellegagi võrdlema,? tõi ta samas välja positiivse külje.

?Fondid investeerivad aktsiatesse, mis peaksid tagama võimalikult suure tootluse pika aja jooksul. Lühikese perioodi jooksul võib aga kapitali väärtus ka kahaneda,? tutvustas aktsiapensionifondi tegevust Roosimaa.

Sissemakseid saab Ühispanga Täiendav Pensionifond Aktiivsesse teha 22. novembrist. Uue fondi võrdlusindeks koosneb 65 protsendi ulatuses MSCI World Indexist, 12% ulatuses Vene RTS-indeksist, kus on 10 suurimat Vene ettevõtet, ja 23 protsendi ulatuses Kesk- ja Ida-Euroopa indeksist CECEEUR. Kõik kolm indeksit on noteeritud Viini börsil.

Uus fond sobib Ühispanga Varahalduse juhatuse liikme Märt Meeritsa sõnul suurema riskitaluvusega kliendile. ?Tegemist on teadliku pensionisäästjaga ja inimesega, kes otsib maksuefektiivsust,? täpsustas ta. Uude fondi investeerivaid kliente võiks järgmiseks aastaks kokku olla 3000. Edaspidi ootab ta klientide teadlikkuse kasvu ja nende hulga suurenemist.

?Ideaalis võiks kolmanda samba riskiisu varsti sarnaneda teise pensionisamba fondide omaga, kus äkilisemates fondides on rohkem raha ehk 70?75 protsenti,? ütles Meerits.

Lisaks nimetatud kahele kolmanda samba pensionifondile on Eestis veel ka teisi kolmanda samba pensionifonde, kuid need ei paiguta raha üksnes aktsiatesse, vaid mingi osa ka näiteks võlakirjadesse.

Näiteks LHV Täiendav Pensionifondist on aktsiates 75 ja võlakirjades 25%. Sampo Pensionifond investeerib aktsiatesse 43% varade mahust.

Ka avatud investeerimisfondid paigutavad raha vaid aktsiatesse, kuid täiendavatel pensionifondidel on nende ees maksueelis.

Et saada võimalikult palju kasu tulumaksu langetamisest tuleval aastal, tuleks veel sel aastal liituda kolmanda pensionisambaga. Kui inimene paigutab tänavu kolmandasse pensionisambasse 10 000 krooni, saab ta tuleval aastal maksuametilt tagasi 2600 krooni, kui investeering tehakse järgmisel aastal, on tagastatav summa 2400 krooni.

Samas fondist raha välja võttes aga tulumaksu ei tagastata.

Hetkel kuum