Austraalia keskpankur soovitab mitte lasta end headest aegadest ära petta

19. november 2004, 11:22

Austraalia keskpanga kuberner Ian Macfarlane hoiatas austraallasi, et need ei laseks end majanduses valitsevatest headest aegadest petta lasta.

See võib kujuneda probleemiks, kuna rahva kaelas olev laenukoorem on suur, kirjutab The Sydney Morning Herald.

Macfarlane ütles, et inimesed muutuvad headel aegadel üleliia enesekindlateks ja kipuvad võtma mittevajalike ja liigseid finantsriske.

?Me peaksime meenutama, et nendel asjaoludel on tehtud suurimaid vigu,? ütles ta.

Laenajad on hiljutise majade hinnatõusu buumi käigus üha suuremaid laene võtnud, mis on pannud laenuvõtjad ohtu. Võrreldes 1990ndate aastaga, mil kodumajapidamised võtsid laenu umbes 50 protsenti sissetulekust, on täna võlad kasvanud 150 protsendile sissetulekust, mistõttu Austraalia pered on maailmas enim võlgu olevad perekonnad.

Kiire võlakoormuse kasv on lasknud Austraalia pankadel aasta-aastasse püstitada rekordkasumeid, kuid nüüdseks on turg muutunud. Keskpankuri hinnangul on riskiks, et krediidinõudluse aeglustumise tõttu alandavad laenuandjad veelgi laenustandardeid ja panevad Austraalia finantsstabiilsuse ohtu.

?Sellelaadsete situatsioonide tekkimist pole raske märgata,? lisas ta. ?Kui mõned laenuandjad muutuvad pakkumistega agressiivseteks, peavad teised kaasa tulema või leppima turuosa kaotusega.?

?Kunagi oli normiks, et pered said võtta laenu teenindamiseks laenu kuni 30 protsenti maksueelsest sissetulekust, siis nüüd saavad keskmisest suurema sissetulekuga pered laenata koguni 50 protsenti brutosissetulekust? ütles Macfarlane. ?Koormus võrreldes netosisstulekuga on veelgi kõrgem.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing