Põhjarannik: Gross süüdistab prokururöri põlengu uurimise kinnimätsimises

22. november 2004, 08:58

Virumaa suurärimees Oleg Gross süüdistab prokuröri lao- ja tootmishoonete põlengu uurimiseks mullu mais algatatud kriminaalasja kinnimätsimises.

'Süüdlased olid teada, keevitajad tunnistasid oma süüd, aga teie mätsisite selle asja kinni,' teatas Gross eelmisel reedel prokurör Sirje Merilole Viru ringkonnakohtu saalis, kus äsja oli lõppenud kriminaalasja arutamine, mis käsitles Grossi firma OG Elektra Tootmine väidetavat autorikaitsealast seaduserikkumist.

Põhjarannik kirjutas, et juba istungi ajal teatas Grossi advokaat, et küsimus pole niivõrd seaduserikkumises, kuivõrd Grossi isikus. 'Eesmärk on igal juhul süüdi mõista, kuna selle firma taga on Oleg Gross, kes on lihtsalt väga tuntud isik,' sõnas ta.

Ka Gross ise kinnitas Põhjarannikule, et tema arvates on prokuröril tema vastu isiklik vimm, mida tema meelest tõestas ka tema vara hävitanud kahjutule uurimiseks algatatud kriminaalasja lõpetamine. 'Süüdlased olid teada, kahju oli 60 miljonit krooni...' rääkis Gross.

Prokurör Merilo lükkas ärimehe süüdistused ümber. 'Siin kõlas väide, justkui veaks ma seda süüdistust vägisi lõpuni, kuna tegu on Oleg Grossiga, kes on tuntud. Kinnitan, et minu eesmärk pole Grossile halba teha,' ütles ta kohtu ees esinedes. Tema väitel ei olegi ühel prokuröril võimalik isiklikult midagi kinni mätsida. Ajalehe küsimusele, kas ta Grossi peale selliste süüdistuste pärast solvunud pole, vastas Merilo: 'Meie ametiga kaasneb paratamatult emotsioonide piiril tegutsemine ja kui me selliseid asju hinge võtaksime, siis oleksime varsti surnud.'

Reedel Viru ringkonnakohtusse jõudnud kohtuvaidlus, kus Grossi firmale OG Elektra Tootmine on esitatud kriminaalsüüdistus, oli veidi rohkem kui kuu aja jooksul juba teine. Süüdistused puudutavad asjaolu, et väidetavalt mängiti 2002. aasta sügisel Lääne-Virumaal Tapal asuvas Grossile kuuluvas kaubanduskeskuses muusikateoseid, ilma et selle eest oleks makstud Eesti autorite ühingule (EAÜ) litsentsitasu. EAÜ ja politsei esindajad saabusid OG Elektra müügipindadele 2002. aasta oktoobril, veidi pärast seda, kui jõustunud karistusseadustik muutis autoriõigusega kaasnevate õiguste rikkumise kriminaalkuriteoks.

Tol päeval käisid kontrollijad kaubanduskeskuses nii Grossile kuuluvas poes kui ka söögikohas, kus leiti mängivad raadiod. Seda tõlgendati seaduserikkumisena, sest Gross ei maksnud EAÜ-le muusikateoste avaliku esitamise eest, ning algatati kriminaalmenetlus. Gross rõhus kohtus firma juhatuse väljastatud korraldusele, millega oli keelatud OG Elektra teenindussaalides muusika mängimine, ning see korraldus anti välja kuu aega enne seda, kui kontrollijad tema poes käisid. See peaks tõestama, et firma soovis seadust järgida. Prokurör leidis aga, et korraldus oli formaalne, kuna juhatus ei suutnud selle täitmist tagada.

Lääne-Viru maakohus on siiani mõlemal teeninduspinnal raadio mängimise eest OG Elektra süüdi mõistnud ja karistanud firmat 50 000 krooni suuruse trahviga. Ühe juhtumi puhul on Viru ringkonnakohus süüdimõistva otsuse tühistanud ja teinud õigeksmõistva otsuse. Kuna aga mõlemad kriminaalasjad on teineteisega sarnased, ütles prokurör eile kohtule, et tema arvates on antud teise kriminaalasja puhul ringkonnakohtuotsus sada protsenti teada, tema oma seisukohta ei muuda ning läheb riigikohtuni välja.

Gross ütles, et kui kontrollijad kaks aastat tagasi tema kaupluses ja söögikohas käisid, ei külastanud nad aga teisi samas kaubanduskeskuses asunud ärisid, mida oli kümmekond. Grossi arvates viitab ka see fakt asjaolule, et kriminaalasjad on suunatud just tema isiku vastu. EAÜ pole OG Elektrale kahjunõuet esitanud ning kohus ei saanud teada, kui suurt kahju tekitas firma EAÜ-le nende 11 minuti jooksul, mil raadio selles söögikohas mängis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing