Rahmin: tööhõive languse tõi kaasa majanduskasvu aeglustumine

Inno Tähismaa 24. november 2004, 11:23

Tänavu kolmandas kvartalis esmakordselt peale 2000. aastat toimunud tööhõive langus tuleneb kasvu aeglustumisest, edastas rahandusministeerium.

Ministeeriumi hinnangul on ka neljandas kvartalis oodata hõive languse jätkumist seoses majanduskasvu aeglustumisega. Ka tööpuuduse osas pole aasta lõpus märkimisväärset paranemist oodata.

Järgneb rahandusministeeriumi kommentaar:

2004. aasta kolmandas kvartalis fikseeriti hõivatute arvuks 596 500 inimest, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 12 100 inimest vähem. Tööhõive vähenemisele, võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, avaldasid III kvartalis tegevusaladest suurimat mõju veondus, laondus ja side, kaubandus ning kinnisvara ja äriteenindus. Nimetatud tegevusaladel vähenes hõive ühtekokku 30 300 inimese võrra. Langus oli tingitud nõudluse vähenemisest ja tihenenud konkurentsist, mis tõi kaasa nii tulude kui ka kasumimarginaalide kasvu pidurdumise ning on sundinud ettevõtteid tööjõukulude kokkuhoiule.

Hõive suurenes töötlevas tööstuses, mäetööstuses, elektrienergeetikas ja ehituses. Kiirem kasv oli mäetööstuses ja energeetikas. Enim avaldas tööhõive suurenemisele mõju hõive kasv töötlevas tööstuses 21 600 inimese võrra. Selle põhjuseks on välis- ja sisenõudluse suurenemine ning lisandunud tootmisvõimsused, mille tulemusena kasvasid tootmismahud oluliselt puidutöötlemises, keemiatööstuses, metalltoodete ja ehitusmaterjalide tootmises ning masinaehituses ja elektroonikas.

2004. aasta kolmandas kvartalis oli tööpuuduse määr jätkuvalt 10 protsenti. Vanuse lõikes vähenes tööpuuduse määr enim noorte hulgas eelmise aasta sama perioodi 22,1 protsendi tasemelt 21,2 protsendile, mida võib osaliselt põhjendada koolilõpetanute siirdumisega tööturule. Vanusegrupis 50-74 aastat alanes tööpuuduse määr 0,6 protsendipunkti võrra eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Piirkondade lõikes vähenes tööpuudus nii Kesk-, Kirde- kui ka Lääne-Eestis möödunud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes, kuid osalt oli tööpuuduse vähenemine tingitud mitteaktiivsuse kasvust.

Mitteaktiivseid inimesi oli kolmanda kvartali seisuga 385 300, mis oli 10 200 inimest rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Enim suurenes mitteaktiivsus noorte hulgas, kasvu põhjuseks oli eelkõige õpingute jätkamine. Mitteaktiivsus suurenes oluliselt ka rasedus-, sünnitus- ja lapsehoolduspuhkusel olevate inimeste osas, mis viitab vanemapalga kehtestamise positiivsetele mõjudele. Heaks märgiks tööturul on heitunute arvu vähenemine 3 900 inimese võrra, mis on seostatav majanduse elavnemisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing