Ameerika monstrumid vallutasid Euroopa

Alar Pardla 30. november 2004, 00:00

Spordiareenil peeti maha omapärane etendus, mille käigus võtsid üksteiselt mõõtu tõeliselt võimsad masinad. Autod, kui neid sedasi võib üldse nimetada, kaaluvad üle nelja tonni ning nende mootori võimsus kõigub 1500 ja 2000 hobujõu vahel.

Ameerikas toimuvad monstrumautode võiduajamised eri paikades igal nädalavahetusel. Sellel aastal korraldati esimest korda demonstratsioonesinemised kolmes Euroopa riigis. Soomes olid korraldajad algselt planeerinud teha kolm show?d, tänu kiiresti läbi müüdud piletitele korraldati ka üks lisaetendus. Sama suurt huvi näitasid üles ka rootslased. Stockholmis nautisid ürituse korraldajad suurt menu ning andsid motofännide rõõmuks ühe lisaetenduse.

Kiirendusvõistlus on ehtameerikalik jõukatsumine, kus kaks monstrumit pannakse ?joonele?. Kohtuniku märguande peale asuvad juhid kiirendama üle teele risti pandud takistuste, näiteks ?autode? või mullahunnikute, et jõuda esimesena üle fini?ijoone.

Rahva lemmik on aga vabakaba, kus iga juht võib ja peab platsil tegema oma autoga selliseid trikke, nagu ta ise soovib. Sõidetakse üle autoromude, tehakse hüppeid, mõni sõidab kahel rattal. Igal sõitjal on oma stiil ja nipid, millega vabakavas kohtunikelt võimalikult palju punkte välja meelitada. Auto ja kummide lõhkumine käib asja juurde ja selle eest saab kohtunikelt stiilipunkte lisaks. Kohtuniku roll on selles lavastuses eriti ihaldusväärne, sest auväärt kolleegium koosneb publiku hulgast valitud inimestest. Vähemalt üritavad korraldajad jätta sellise mulje.

Soomes korraldati ka nn sõõrikuvõistlus (inglise keeles donuts). Siin ei ole juhi ülesanne muud kui platsil võimalikult vaatemänguliselt kohapeal ringe teha. Sõnades on üsna võimatu kirjeldada seda meeletut vingu ja kummipraadimise lehka, mis sellise võistluse käigus monstrumite kummikulumisest tekib.

Monster truck?ide võiduajamised ei ole kaugeltki odav spordiala. Enne võistlust õnnestus mul võidusõitjatega pisut ka vestelda. Üks auto maksab ligikaudu 150 000 kuni 200 000 dollarit ehk siis 1,8?2,4 miljonit krooni. Üllatav oli aga asjaolu, et autot hooldab ainult kaks inimest ? juht ja mehaanik. Ehkki masina suurust ja jõudlust arvestades võiks hooldemeeskonda kujutleda hoopis suurema ja tõhusamana. Võistluste ajal on kõik võidusõitjad kui üks suur pere. Kui kellegi autol peaks mõni detail purunema, siis on konkurendid ja nende mehaanikud abiks vea parandamisel.

Ükski autojuht ei olnud nõus täpsemalt rääkima oma sissetulekutest ja väljaminekutest. Maximum Destructioni rooli keerav Tom Meents ütles ometi, et ta on nelja identse väljanägemisega auto omanik. Kahe autoga sõidab kordamööda mees ise ja teiste autode peale on palgatud juht. Kehvaks ei saa sissetulekut kindlasti hinnata, kui rahast jätkub nelja masina käigushoidmiseks ning juhi palkamiseks. Samas rääkis Grave Diggeri nimelise auto juht Charlie Pauken, et oli äsja oma isikliku monstrumi ja sellega seotud kaubamärgi maha müünud ning hetkel osaleb ta võistlustel ainult palgatud juhina.

Tegemist ei ole ainult meeste alaga. USA monster truck?ide sarjas võistleb kokku viis naist, kellest Madusa, kodanikunimega Debra Micelli, käis ka Soomes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing