Tõnis Arnover • 30. november 2004 kell 22:00

Soome ja Rootsi peavad mõistlikuks majanduste ühinemist

Kui kaalukaks pooled seda eesmärki peavad, näitab esmaspäeval Soomes Hanasaares peetud foorum ?Rootsi-Soome omand ? globaalse konkurentsivõime alus?, kus oli koos kahe riigi majanduselu raskekahurvägi: Rootsi Majandusliidu ja Ericssoni nõukogu esimees Michael Treschow, Nordea peadirektor Lars G. Nordström, Investori nõukogu esimees Claes Dahlbäck, Soome Majanduse Keskliidu esimees Juha Rantanen, UPM nõukogu esimees Vesa Vainio, Sampo peadirektor Björn Wahlroos. Kokku kogunes 250 otsustajat majanduse ja poliitika vallas. ?Veel kümme aastat tagasi ei oleks nii esinduslik kahe riigi majandusringkondade kohtumine olnud võimalik,? tõdes Soome Rootsi-suursaadik Pertti Torstila.

Soome ja Rootsi majanduse kokkukasvamine ja kapitali põimumine sai alguse 10?15 aastat tagasi. Selle aja jooksul on firmade ühinemised toimunud kõigis nende tugevamates valdkondades, nagu telekommunikatsioon, metsatööstus, pangandus, tööstus.

Protsessi on veelgi kiirendanud astumine Euroopa Liitu. Viimase viie aasta jooksul on Soome firmad ostnud Rootsist 158 ja Rootsi firmad Soomest 159 ettevõtet, ostetud firmadest viiendik on suurfirmad.

Esmaspäevasel foorumil tõdeti, et suurfirmade ühinemise aeg on läbi saamas, kuid keskmistel ja väikefirmadel on liitumisvõimalusi veel küllaga.

Rootsi majandusliidu juht Treschow rõhutas koostöö süvendamise vajadust eriti teadus- ja arendustöös. Mõlemad riigid on selles vallas ELi tipus, kulutades uuringutele üle 3% SKPst. Koos oleks potentsiaal veelgi suurem. Ta tõi näite konkurentide Ericssoni ja Nokia ühiselt väljatöötatud NMT-telefonistandardi, mis oli maailmas väga edukas. ?Me ei tohi enam raisata raha paralleelseks ja kattuvaks uurimistööks, vaid me peame oma kõrgkoolistruktuuri ja vaimse potentsiaali ühendama,? ütles Treschow.

Juba detsembris toimub Stockholmis Rootsi suurtöösturite Wallenbergide sihtasutuste korraldatav seminar, kus kavandatakse Soome-Rootsi ühiseid uurimisprojekte.

Majandusliidrite koostööideest on kinni haaranud ka peaministrid. Rootsi peaministri Göran Perssoni algatusel ja Soome peaministri Matti Vanhaneni heakskiidul korraldatakse tuleva aasta aprillis Eskilstunas kahe riigi tööstuspoliitikaalane tippkohtumine.

Hetkel kuum