Tõnis Oja • 5. detsember 2004 kell 22:00

Intel süstis optimismi

Maailma juhtiva mikrokiipide tootja Inteli aktsia hind kerkis reedel 5,28 protsenti, 23,91 dollarini, ning tänu sellele, et kompanii tõstis käibeprognoosi, säilis aktsiaturgudel valitsev optimism. Peale tehnoloogiasektori paljulubavuse soodustas aktsiaturgu ka nafta hinna langus, mis reedeks oli kestnud juba neli päeva järjest.

Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis 0,07 protsendi võrra, 10592,21 punktini, mis on maailma enimjälgitava indeksi üheksa kuu kõrgeim tase. Laiemat aktsiaturgu kajastav S&P 500 indeks kerkis samuti 0,07 protsenti, 1191,17 punktini, mis tähendas viimase kolme aasta rekordi löömist. Tehnoloogiasektorit esindav Nasdaqi koondindeks kerkis aga 0,20 protsenti, 2147,96 punktini. Nädala bilanss oli plussis kõigil kolmel indeksil: Dow?l üle ühe ning S&P 500-l ning Nasdaqil koguni üle 7 protsendi.

Suurimaks pettumuseks olid siiski jaemüüginäitajad, millest suuremad jaemüügiketid teada andsid. Tänupühajärgne müük, mida peetakse jõuluhooaja alguseks, valmistas suure pettumuse.

Kuna USA majanduskasv baseerub suures osas sisetarbimisel, lootsid paljud investorid, et jõulumüük elavdab USA majanduskasvu aasta lõpul. Lootused olid suured. Ajalehe The New York Times andmetel alandasid kaupmehed novembris kauba hinda keskmiselt 5% vähem kui tavaliselt. Kui aga pühadejärgsed numbrid kokku löödi, selgus, et ostetud oli vaid seda kaupa, mille allahindlus oli väga suur. Kaup, mille allahindlus oli väike, jäeti lettidele lebama. Maailma suurima jaemüügiketi Wal-Marti päevakäive on tänupühajärgsel nn mustal reedel tihti olnud miljard dollarit, seekord maagilist numbrit ilmselt ei ületatud.

Hetkel kuum