Ettevõtjaid varitseb tollitariifide tõus

Anne Oja 07. detsember 2004, 00:00

Esimesena tühistab Euroopa Liit rõiva- ja tekstiilitoodete kvoodid.

Enim puudutab 1. jaanuarist algav kvoodivabadus Hiinaga kauplevaid ettevõtteid, kust lisaks tekstiilikaubale saab varsti vabalt sisse tuua ka muid seni kvoodi all olnud tooteid. Valgevene, Vietnami, Serbia, Montenegro ja Põhja-Korea tekstiilitoodete suhtes jäävad kvoodid aga kehtima, sest need riigid ei kuulu kvootide tühistamist nõudva Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ridadesse.

?Kaovad turutõkked jalanõudele, tekstiilile ja portselanile,? rääkis Combidek Logistika OÜ juhataja Ojari Paas lähitulevikust. ?See tähendab, et väga paljud uued ettevõtted võivad turule siseneda, kes siin varem ei tegutsenud ja poleks seetõttu ka kvooti saanud.?

Paasi sõnul teeb tema kümmekonda võtmeklienti murelikuks, et senini püsib saladuses, milliseks tollitariifistik aastavahetusel kujuneb. ?Kellel puudub infole ligipääs, need on pimeduses,? ütles Paas ja lisas, et üheaegset kvootide kaotamist ning tollitariifistiku muutmist võidakse kasutada kogu Euroopa Liidu siseturu puhastamiseks.

?See ei ole välistatud,? ütles rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna tollitalituse juhataja Marge Niit tõenäoliselt kvootide kadumisega enam-vähem üheaegselt kehtestatavate dumpingumaksude kohta. ?Igal juhul tuleks kaubanduslepinguisse panna sätteid, mis võimaldavad taganeda või hindu üle vaadata.?

Valdavalt arvestavad Eesti ettevõtjad kaupade sisseveo kulude plaanimisel vaid käibemaksuga. Euroopa Liit kasutab aga üleöö kehtestatavaid turutõkkeid, näiteks tasakaalustavaid makse ja dumpinguvastaseid makse, mis lisanduvad tavalisele tollimaksule. Dumpingumaksu võidakse rakendada nii ühele kindlale ettevõttele kui ka tervele riigile.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi väliskaubanduspoliitika nõunik Koidu Talli ütles, et Euroopa Liit uurib praegu, kas Hiina kasutab ekspordil dumpingut.

Milliste teiste riikide puhul praegu uurimine käib, puudub majandusministeeriumil ülevaade, kuna Euroopa Komisjonil on käsil arvukalt dumpingujuurdlusi.

Baltika CHR/Evermeni brändijuht Brigitta Kippak kommenteeris, et kvootide kadumine mõjutab Baltikat positiivselt, seda eriti Hiinast ostetavates odavamates tootegruppides. ?Oleme kuulnud ka võimalikust tollitariifide tõusust, kuigi täpne info veel puudub,? lisas Kippak ja avaldas lootust, et kahju tollitariifide tõusust jääb kvootide kadumisest saadavale tulule alla.

Alates 1. jaanuarist korraldab Euroopa Liit kvoodi all olnud Hiina kaubale täiendavat järelevalvet, mis kestab tolliseire õigustatust kinnitava Euroopa Komisjoni otsuseni ning kontrolliks vajalike andmete viivitamatu kättesaadavuseni. Selle tagamiseks peavad Hiina kaupu Euroopa Liitu vedavad ettevõtted tuleval aastal esitama taotluse koos koopiaga kauba kogust ja hinda näitavast dokumendist. Enne 1. jaanuari lähetatud kaupa saab 31. märtsini sisse vedada vaid vanade reeglite kohaselt.

Maksu- ja tolliameti värskeima statistika järgi tuuakse enim tekstiili- ja rõivaesemeid Eestisse Hiinast. Oktoobris vedasid ettevõtjad Hiinast sisse 16,6% kõigist imporditud tekstiili- ja rõivakaupadest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing