Tõnis Oja • 7. detsember 2004 kell 22:00

Rootsi kroon 14 kuu tugevaim

Rootsi krooni kurss kerkis eile euro suhtes 14 kuu kõrgeimale tasemele, dollari suhtes on kroon üheksa aasta kalleim.

Ülemerenaabrite valuuta on tugevnenud, tuginedes spekulatsioonidele, et Rootsi majanduskasv on eurotsooni omast kiirem. Rootsi keskpanga prognooside kohaselt kasvab Põhjamaade suurima majanduse sisemajanduse koguprodukt järgmisel aastal 3% võrrelduna eurotsooni 1,9 protsendiga, mida prognoosib Euroopa Keskpank. Seega võrreldes muu Euroopaga on Rootsi majanduslik olukord heas seisus.

Esmaspäeva hilisõhtul kerkis krooni kurss 8,9236 kroonini eurost, mis on kõrgeim kurss alates 2003. aasta septembrist ehk ajast, mil Rootsis toimus referendum euro kasutusele võtmise suhtes. Dollari suhtes kerkis kroon 6,6272 kroonini dollari kohta, mis on kõrgeim kurss alates 1996. aasta novembrist. Eesti Pank fikseeris Roosi krooni ametlikuks kursiks 1,76 krooni.

Varahaldusfirma Bankinvest Asset Management ennustab kursiks 8,75 krooni euro kohta (1,79 Eesti krooni Rootsi kroonist). ?Kui uskuda, et dollari kurss langeb edasi ja euro pole samuti atraktiivne, on Rootsi kroon heaks alternatiiviks,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg SEBi äripanganduse valuutaanalüütik Anders Söderberg. SEB on suurim Rootsi kroonidega kaupleja.

Dollari kurss aga langes euro suhtes uuele rekordmadalale kursile 1,3470 dollarini euro. See oli ühendriikide valuuta viies languspäev viimase kuue kauplemispäeva jooksul. Eesti Pank fikseeris eilseks dollari ametlikuks kursiks 11,64 krooni.

Hetkel kuum