ÄP fototoimetus • 8. detsember 2004 kell 22:00

Rahandusminister: tuleva aasta eelarve muudab töötamise tasuvamaks

Kommenteerides Riigikogus vastuvõetud 2005. aasta riigieelarvet ütles rahandusminister Taavi Veskimägi, et eelarve toob töötavatele inimestele nii tulumaksu määra alanemise 24 protsendile kui ka maksuvaba miinimumi tõusu 1700 kroonile, mis koos muudavad töötamise tulusamaks ning eeldatavalt soodustavad ka uute töökohtade teket. ?Keskmiselt jääb seeläbi igale töötavale inimesele aastas rohkem kätte 2400 krooni,? märkis rahandusminister pressiteates.

Tööandjate keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi tööandjana on aga teist meelt. ?Riigisektoris, kus ohjeldamatult palku tõstetud, on ilmselt täna tasuvam töötada. Meie oleme ikkagi sõltuvuses konkurentsist ja meil ei saa niimoodi talitada. See on see vahe,? sõnas Enn Veskimägi.

Enn Veskimägi sõnul ei arvesta vastuvõetud riigieelarve tööandjate ettepanekutega.

?Need prioriteedid, millele meie tähelepanu juhtisime kuulati lihtsalt väga viisakalt ära ja lubati arvestada, aga ei arvestatud. Meie ettepanek oli riigi kulusid koomamale tõmmata. Tegelikult aga avaliku sektori kulud kasvavad ja see on ettevõtjatele vastuvõetamatu. Teine asi on hariduse rahajaotus. Kutseharidus on endiselt alafinantseeritud ja ettevõtjate jaoks valus teema, sest pole haritud töötajaid,? tõi Enn Veskimägi välja kaks peamist punkti, mida pole arvestatud eelarvet vastu võttes.

Minister märkis, et Eesti on pikaajalise rahvastiku, sealhulgas töötavate inimeste vananemise ja arvu vähenemise probleemi ees ning selle leevendamiseks on valitsuse esmane eesmärk saada uusi inimesi tööturule. ?Oleme siin võtnud aktiivse hoiaku: 220 miljoniga loome kõik võimalused tänase ca 60 000 töötu täiend- ja ümberkoolitamiseks. Paralleelselt suurendame pensionikulutusi ligi miljardi krooni võrra, tõstmaks iga meie pensionäri sissetulekut ligi 250 krooni võrra kuus, ning jätkame sündivust suurendavate meetmete rahastamist.?

Autor: ÄP

Hetkel kuum