Balti riikide firmadesse voolab veel 2 miljardit krooni

Danske Capital Finland ja Firebird Baltic Advisors LLC on loonud fondi Amber Trust II S.C.A., mis hakkab investeerima Balti riikidesse.

Ajaleht Bizness & Baltija andmeil on fond valmis kahe aasta jooksul kulutama kolmes Balti riigis firmade kontrollpakkide ostmisele 1,97 miljardit krooni.

Amber Trust II S.C.A alustab tegevust tuleva aasta esimeses kvartalis. Fondi nõustaja Martynas Cesnaviciuse sõnul on fond Leedus investeerinud firmadesse Vilniaus Vingis, Snaige ja Utenos Trikotazas ning TV-kanalisse LNK. Ta peab parimaks investeeringuks Snaiget.

?Kasumid, mis on Balti riikide regioonist saadud, on väga head ja kasvu on veel näha ka tulevikus,? ütles Danske Capitaliga konkureeriva East Capitali fondijuht Aivaras Abromavicius. Ekspert lisas, et kõige tõenäolisem on, et fond tahab raha paigutada firmadesse, mis veel ei ole börsil, aga kaaluvad avalikuks saamist.

Eestis on Danske Capital Finland ja Firebirdi fondid investeerinud kõikidesse suurematesse börsifirmadesse. Osalusi pole neil kahel investeerimisfirmal vaid Baltikas, Kalevis, Rakvere Lihakombinaadis ja Tallinna Farmaatsiatehases.

Lätis on nii Danske Capital Finland, Firebird kui ka Amber Trust SCA investeerinud tuleval aastal börsile tulevasse Parex Bankasse. Teise Läti firmade kohta andmed puuduvad.

Parex Banka on Läti suurim kommertspank, arvestades varade, hoiuste, kapitali ja reservide mahtu. Parex Banka asepresident Gene Zolotarev ütles Äripäevale, et pank viiakse börsile enne tuleva aasta lõppu.

?Kui te oleksite küsinud viis aastat tagasi, kus noteeritakse Parex Banka, oleksin öelnud, et Londonis,? ütles Zolotarev. Tänaseks on tema sõnul aga väga kiire ja eduka arengu teinud OMX Group, kuhu kuulub ka Riia börs. ?Võimalik, et läheme vaid Riia börsile,? märkis ta. Aktsiate esmase avaliku emissiooni korraldajat ei ole Parex Banka veel valinud.

Enne IPOt tahab Parex Banka aga tuleva aasta alguses läbi viia ligi 4 miljardi krooni (250 mln euro) suuruse võlakirjaemissiooni. Hansapank emiteeris tänavu 5. novembril ligi 12 miljardi krooni (750 mln euro) eest viieaastaseid võlakirju, et olla agressiivne laenupakkuja Balti turul.

Lisaks müüs Parex Banka 10. novembril avatud emissiooni käigus uusi aktsiaid, et laiendada oma aktsionäride baasi enne kavandatavat aktsiate viimist börsile järgmisel aastal. Parex Banka aktsiaemissiooni ostsid välja Rootsi Svenska Handelsbanken ja USA aktsiafond Julius Bär International. Väiksema, kõigest 0,6% osa said emissioonist omale Läti investorid.

Järjekorras 11. kinnise emissiooni maht oli 5,2 miljonit latti (118 mln kr), mis koosneb 1,7 miljonist hääleõiguseta aktsiast, teatas Parexi esindaja.

Emissiooni tulemusi pressiteate vahendusel kommenteerides ütles panga juht Viktor Krasovitski, et nõudmine aktsiate järele ületas märkimisväärselt pakkumist. Tema sõnul süstib institutsionaalsete investorite suur huvi optimismi enne avalikku esmaemissiooni aktsiate börsil noteerimiseks.

Hetkel kuum