ÄP fototoimetus • 14. detsember 2004 kell 22:00

Viking Line kannatab ELi laienemise tõttu

Põhjuseks on see, et baltlastest koosnevate meeskondadega laevad opereerivad märksa väiksemate kuludega kui laevad Soome ja Rootsi lipu all.

Viking Line?i reisijate määr on küll paari protsendi võrra tõusnud oktoobri lõpus läbi saanud majandusaasta kokkuvõttes, kuid tuleva aasta kohta on laevafirma andnud nõrgemad majandusprognoosid. Turuosad kukkusid kõigil suundadel peale Rootsi-Ahvenamaa, kuhu laevafirma suunas aasta tagasi kruiisilaeva Cinderella.

Cinderella seilas varem Tallinna vahet, mis näitab, et Viking Line?i varem 18 protsendil püsinud turuosa Helsingi ja Tallinna vahel on kukkunud 13% peale. Sellele trendile ennustab laevafirma jätku.

Viking Line?i tegevjuht Nils-Erik Eklund rääkis, et hinnatase eriti Tallinna suunal on madalaim kui varem ja seetõttu müük reisija kohta vähenenud. Alkoholiaktsiisi vähenemine Soomes mõjutas majandustulemusi samuti negatiivselt.

Kergem pole ka Rootsi suunal, kus Tallinki uus laev Victoria on aasta läbi seilamas.

Eklundi sõnul on Soome meremeeste palgad kahekordsed, võrreldes eestlastega.

Rootsi, Soome ja Baltimaade vaheline laevaliiklus on tänavu teenindanud 16,4 miljonit inimest, kasv on 3,6%. Viking Line reisijate määr on kasvanud 2,2% ehk kokku 5,2 miljonit reisijat, mis jääb keskmisele kasvule alla.

Autor: ÄP

Hetkel kuum