15. detsember 2004 kell 22:00

Äripäeva aasta parima foto jäädvustas Raul Mee

Ja hea on, et kindel polnud. Õnneks pole meil kodus sündmusi, mis jõuaks ligilähedalegi Iraagi sõjale või Iisraeli?Palestiina konfliktile. Kuid just sealt pärinesid maailma pressifoto konkursi võidutööd.

Äripäev kirjutab majandusest ja poliitikast, ning aasta parim foto on nende kahe teema sümbioos.

Raul Mee tehtud pilt troonis esiküljel pealkirja all ?Eesti : Rootsi 1:0?, teemaks Eesti ja Rootsi ägedad vaidlused Eesti Telekomi aktsiate ülesostmise kohta. Foto on tehtud ärilõuna eel, kus laua taha on äsja istunud rahandusminister Taavi Veskimägi ja tema vastas Rootsi rahvusvahelise majanduse ja finantsturgude minister Gunnar Lund. Foto annab hästi edasi meeste hoiakus valitsevat pinget ja õhus särisevat elektrit. Kuigi kahe riigi esindajaid lahutab peenelt kaetud laud, tundub, et ainult suurte pingutustega hoiavad pooled end tagasi, et mitte lähivõitlusse asuda. See meisterlik pilt aitab lehelugejal vaadata diplomaatilise vaaba alla.

Teise koha võitis Julia-Maria Linna sündmusfoto, kus Meelis Lao juhib vägesid Tallinnas McDonald?si Viru tänava rendipindade ülevõtmiskatsel. Lao, kes tavaliselt satub vaid klantsfotodele, on seekord õnnestunult tabatud aktsioonis. Avalik vastasseis ning Lao kui dirigendi enda kohalolek kestsid vaid lühikest aega. Aga Äripäeva fotograaf oli kohal ning sai inforikka võtte.

Kolmanda koha sai Raul Mee foto Baltika juhist Meelis Milderist päeval, mil tuli avalikuks, et Baltika kahjum ulatub 60 miljoni kroonini. Foto sai tunnustust, kuna annab selgelt, lihtsalt ja kõnekalt edasi loo sisu. Esiplaanil tühjad riidepuud, nurgas õmblusvabriku juht, uudiseks äsja väljakuulutatud kahjuminumber ? kokku õnnestunud fotosümbol sellele päevale.

Äripäeva lõppeva aasta fotolavastustest pidas ?ürii parimaks Erik Prozese tööd ?Peremudel muutuvas ühiskonnas?, mis ilmus Äripäeva ajakirjas Visioon. Tabav kujund kaasaja demograafiliste probleemide kohta, mis paljudele korda võiks minna.

Fotolavastuste ohhoo-preemiat vääris Erik Prozes tööga, mis võttis enda alla Euroopa Liiduga ühinemise päeva lehenumbri esi- ja tagakaane.

Autor Raul Mee

Hoolimata TeliaSonera ja Rootsi riigi poliitilisest survest, mis kestis tervelt kaks kuud, suutis Eesti riik ja rahandusminister Taavi Veskimägi säilitada riigi huvidest lähtuva tõrjuva suhtumise ja lükkas Eesti Telekomi aktsiate ülesostmise plaani tagasi. Pildil Eesti rahandusministri Taavi Veskimägi ja Rootsi rahvusvahelise majanduse ja finantsturgude ministri Gunnar Lundi ärilõuna. 26.05.2004

Toomas Huik: Väga pinges foto. Elegantne. Nagu heast komöödiafilmist.

Tiit Veermäe: Pilt, millelt on palju lugeda. Ilmekas kehakeel. Intelligentne foto.

Raimo Ülavere: Tänapäevane kahevõitlus. Kaks kanget meest peavad duelli, jäädes võitluses tänapäevaste reeglite juurde ? ärikohtumine restoranis, osalised lipsustatud, lõhnastatud, ilmselt soojendavad ka üksteist komplimentidega. Siiski õhkub meeste kehaolekust ja näohoiakust pinget, võitlust.

Autor Julia-Maria Linna

?Probleemide lahendaja? Meelis Lao üritab jõumeetoditega üle võtta McDonalds?i Viru tänaval asuvaid rendipindu. 08.09.2004

Toomas Huik: Laod on seni avalikkusele esitatud ilu-heaolulise persoonina, enesekindla ja tahtejõulise mehena, positiivse kangelasena. Siin mõjub ta agressiivse, ohtliku, mõjukana. Sellisele sündmusele fotograafina peale sattuda ja sellest teha perfektne pilt ? see on vägitükk!

Raimo Ülavere: Siiani klantsajakirjade veegudel muheda hästilõhnastatud glamuurikangelasena esitletud mees, keda saadab salapärane action-mehe kuulsus, on fotol esmakordselt tabatud oma põhitöö juures ? jõuliselt probleeme lahendamas.

Autor Raul Mee

Baltika juht Meelis Milder päeval, mil tuli teatavaks tuntuima eesti rõivatöötja Baltika 60miljoniline kahjum. 27.02.2004

Toomas Huik: Kohati liigagi lihtne ja selge. Fotol on elemendid, mida ka tavalugeja kohe kokku viia oskab ? suurekaliibriline rätsepmeister ja tühjad riidepuud.

Raimo Ülavere: Foto ülikondade tegijast ja müüjast nurgas tühjade riidepuude kõrval räägib firma hetkeseisust paremini kui avalikustatud kahjuminumber.

Autor Erik Prozes

Peremudel muutuvas ühiskonnas. Fotolavastus ajakirjale Visioon

Raimo Ülavere: Kõige mõjuvam ja olulisem on vast foto sõnum, mis tugevasti nihestatult esitatutana vaatajani viiakse. Foto on absoluutne pilgupüüdja, seda suurtest objektidest, veidrast koerast veidras kostüümis ja jalgadest kuni detailideni, kananahani jalgadel.

Toomas Huik : Kõik on paigas. Koerakese veendumus ja enesekindlus sellel positsioonil on hämmastavalt veenev.

Autor Erik Prozes

Multikultuurne eestlane laienevas Euroopas. Pildistatud ELiga ühinemise teemalise Äripäeva eriväljaandele

Toomas Huik: Euroliidu nägu on suurepärane, kuid perfektne on ta siiski leheteostuses.

Raimo Ülavere: Parim Eesti selle aasta olulisima sündmuse kajastamine ajalehes. Fotona ehk tavapärasem, kuid ajalehe kaantena ilmununa äärmiselt mõjuv.

Autor: Tarmu Tammerk

Hetkel kuum