Venemaa naftasektor on võetud tagasi riigi kontrolli alla

Sirje Rank 24. detsember 2004, 00:00

Tegemist on esimese suurema erafirma taasriigistamisega pärast Nõukogude Liidu lagunemist 1991. aastal, mis viib ühtlasi valdava osa energiasektorist tagasi riigi kontrolli alla.

?Riik seisab oma huvide eest, kasutades täiesti legaalseid turumehhanisme,? ütles Venemaa president Vladimir Putin eilsel pressikonverentsil, vahendas Bloomberg. ?Ma pean seda igati normaalseks.?

Putini sõnul oli ebaaus ja illegaalne pigem see, kuidas varad omal ajal erastati. ?Te teate väga hästi, kuidas see erastamine 90ndate alguses toimus. Ja milliseid trikke inimesed kasutasid, rikkudes kehtivaid seadusi, omastamaks mitmeid miljardeid dollareid väärt riigi vara,? ütles Putin.

Niisiis läheb Venemaa suurim naftaeksportija Juganskneftegaz, nagu algselt eeldati, lõpuks ikkagi Gazpromi kätte, millest Kreml tahab luua maailmas üht mõjukamat nafta- ja gaasikontserni. Septembris kiitis Putin heaks Gazpromi plaani Rosneftiga ühineda. Gazpromi pressiesindaja ütles eile, et Baikal Finance Groupi ost Rosnefti poolt ei muuda neis plaanides midagi. Tekkivas ühendfirmas kuuluks 51% aktsiatest Vene riigile.

Kolmapäeval teatas Rosneft, et ostis 100% firma Baikal Finance Group aktsiatest. See tundmatu firma ostis pühapäeval kõigile üllatuseks 9,34 miljardi dollariga Juganskneftegazi, mille Venemaa valitsus Jukose maksuvõlgade katteks sundmüüki pani. Tehingu hinda Rosneft ei avalikustanud, maksmisega on aega jaanuari keskpangani.

Jukos omakorda ähvardab kohtuga iga firmat, mis selle suurimat tootmisüksust Juganskneftegazi osta üritab või seda rahastada aitab, ütles Bloombergile eile Jukose esindaja Aleksander ?adrin. Nädalapäevad tagasi keelas USA Houstoni pankrotikohus Jukose varade müügi. See otsus on endiselt jõus.

Ilmselt USAs kohtuasja kartes müüs Gazprom vahetult enne Juganskneftegazi oksjonit oma naftaharu Gazpromneft, mis aga ei muuda Gazpromi plaane välja arendada kontserni naftatootmise haru.

Juganskneftegaz toodab miljon barrelit toornaftat päevas. Üheskoos pumpavad Gazprom, Rosneft ja Juganskneftegaz 18% Venemaa 9,2 miljardi barreli suurusest toornafta päevatoodangust. Vladimir Putin on varem öelnud, et Juganskneftegazi tootmise arendamisel võib partneriks saada ka Hiina China National Petroleum Corporation, mis läinud nädalal sõlmis strateegilise koostöö lepingu Gazpromiga.

Seni kontrollis Vene riik üheksakümnendatel aastatel erastatud naftatootmist riikliku naftatranspordi monopoli Transneft kaudu. Rosnefti ja Juganskneftegazi liitmine Gazpromiga annab kontrolli ka tootmise üle.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 15:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing