USA president George W. Bush väitis hiljuti, et paljud kohtuprotsessid ettevõtete vastu, kes oma tegevuses on kasutanud asbesti, viivad ettevõtte pankrotistumisele ja kahjustavad USA majandust. Probleem on tingitud asbesti väga halvast mõjust temaga kokku puutuvate töötajate tervisele.
Asbestikiudude sissehingamine kopsudesse põhjustab seal terve rea patoloogilisi protsesse ja neile järgnevaid efekte, st tervisekahjustusi ? asbestoosi (kopsukoe difuusne fibroos), kopsuvähki ja mesotelioomi (kopsukelme vähki).
Asbestikiud võivad sattuda ka seedeorganisse suuõõnest ning tekitada seedetraktis erinevate paikmete pahaloomulisi kasvajaid (kõri-, mao-, peen- ja jämesoolevähk). IARC (rahvusvaheline kasvajate uurimise instituut) on tunnistanud asbesti kantserogeenseks aineks. Asbest on seega maailmas kutsekasvajate peamine põhjustaja.
Eestis on asbest halvaks tõeks, millele ei ole statistilist tuge. Nimelt ei ole meil diagnoositud ühtegi asbestist tingitud kutsekasvajat. See on reaalsus, millele on tähelepanu pööratud ja soovitusi antud.Näiteks kirjutisest ?Ülevaade töötervishoiu ja tööohutuse spetsialistidest? (Eesti?Soome koostööprojekt, 2002) selgub, et ?Eestis on viimastel aastatel töötervishoiu olukord märgatavalt paranenud, kuid samas on vaja arendada kutsehaiguste diagnoosimist ja töövõime säilitamist?.
Asbestiga seotud probleemide lahendamise tarbeks on sotsiaalministeerium ja Tervise Arengu Instituut koostanud 1,5 aastat kestva PHARE twinning-projekti ?Töökeskkonna asbestiriskide ohjamine? taotluse, mille alusel peaks käesoleva aasta sügisest käivituma töö olemasolevate ehitusmaterjalide asbestisisalduse määramiseks ning saadud tulemuste alusel materjalide kataloogi koostamine.
Projekti teine pool peaks kaasa aitama asbestist põhjustatud tervisekahjustuste, peamiselt kutsekasvajate diagnoosimisele. Töösse on plaanis kaasata välismaa spetsialistid, kelle juhendamisel meie töötervishoiuarstid, pulmonoloogid, onkoloogid, radioloogid ja ka teiste erialade arstid saavad konkreetset väljaõpet asbestist tingitud tervisekahjustuste diagnoosimiseks. Projekti raames avaldatakse ka teabematerjale töötajatele, tööandjatele ning elanikkonnale asbesti ohtlikkuse ja selle kohta, kuidas asbestist igapäevases elus hoiduda.
Näiteks Suurbritannias sureb igal aastal ligikaudu 3000 inimest haigustesse, mis on põhjustatud kunagisest kokkupuutest asbestiga, ja see arv kasvab 2010. aastaks eeldatavasti peaaegu 10 000 inimeseni.
Kuna asbest on nii ohtlik, siis ka õigusloome on sellesse täie tõsidusega suhtunud ja vastavalt ka asbestitööd reguleerinud valitsuse 2000. aasta 2. veebruari määrusega nr 32 ?Asbestitööle esitatavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded?.
Euroopa Komisjon keelustas 1999. aastal peaaegu kõik praegu veel kasutusel olevad asbesti liigid. Valge asbest on juba keelatud 14 tootes, praegu kavatsetakse seda nimekirja veelgi laiendada, täielikult tahetakse valge asbesti kasutamine ELis keelustada 2005. aastast.
EL on kehtestanud asbesti puhul õhu saastatuse piirmääraks kuni 0,1 asbestikiudu ühes cm³ õhus, milleni tuleb jõuda hiljemalt aprillis 2006. Eestis jõustus piirnorm juba 2000. aastal.
Asbestil kui looduslikult esineval kiudjaid kristalle moodustaval magneesiumsilikaadil on üks serpentiinne ja viis kiudjat vormi.
Asbestikiudude sissehingamisest tuleneb kolm suurt rühma haigusi: asbesti-kopsutolmustus ehk asbestoos, healoomulised kopsukelmepaksendid ja -naastud ning kõige ohtlikuma rühma moodustavad pahaloomulised kasvajad: kopsukelmest lähtuv mesotelioom ja kopsuvähk. Asbestoosi tekkeks on oluline nn piisav kumulatiivne ekspositsioon, mille tagab 10?20 aastat intensiivset kokkupuudet asbestiga, mesotelioomi tekkeks puudub nn läviväärtus ? vähimgi ekspositsioon tõstab haigestumise riski. Kindla asbestiekspositsiooniga seotud elukutsed on asbestisaaduste tootmine ja töötlemine, torude termoisolatsiooni paigaldamine, rohkem kui 20 aastat tagasi ehitatud hoonete lammutamine, küllalt tõenäoline kokkupuude tekib ka ehitustöödel (eterniit), laevaehituses, torulukksepatöödel, küttesüsteemide montaa?il ja keevitamisel.
Asbest on kiulise mineraalide rühma ühine nimetus (erinevad silikaatmineraalid).
Asbest on tänu oma tööstuslikele headele omadustele leidnud maailmas laia kasutamist juba ammu.
Arheoloogilistelt kaevamistelt on leitud majapidamisnõusid, mis lisaks savile sisaldavad ka umbes 40% asbesti.
Asbestikiudude põhjustatud asbestoosi ei saa ravida ? kujunenud kopsufibroosi ei ole võimalik kaasaegsete vahenditega mõjutada.
Autor: Uno Kiplok
Seotud lood
Tubakasektor on viimase kümnendiga drastiliselt muutunud. Järgmise viieteist aasta jooksul asendatakse sigaretid teaduspõhiste alternatiividega, kirjeldab turu muutusi Philip Morrise välissuhete juht Kai Tammist.