Tehnoparkide kiire areng viitab sellele, et Eestis tõstab pead moodne, kõrge lisaväärtusega tööstus, mis esitab uued nõuded ka tootmishoonetele.
Väljaarendatud infrastruktuuriga maa-ala soetamise kõrval on tehnoparkides nõudlus ka tootmispinna ? tehase ja laohoone kompleksi rentimise järele. Sellele viitavad nii juba olemasolevad rendipinnad Tänassilma tehnopargis kui ka uute multifunktsionaalsete rendihoonete rajamine Jüri tehnoparki.
Tehnoloogiamahukat ja keskkonnasõbralikku tootmist majutavates kergetööstuse tehnoparkides tunnevad tootmis- ja laopinna rentimise (vastandina maa soetamise ja omal käel ehitamise) vastu huvi eeskätt 15?20% suurust lisaväärtust loovad elektroonika-, komponenttehnoloogia-, peentöötlus- ja teised kergetööstusettevõtted. Põhjus on lihtne ? olemasolevat vaba kapitali on mõttekam rakendada muuks otstarbeks, samuti peab selline tööstus olema üksjagu paindlik.
Jaanipäevaks valmib Jüri tehnopargis esimene multifunktsionaalne hoone (2000 m² pinda, sh 300 m² kontoripinda; 8 meetri kõrgune lagi; põranda kandevõime 5 t/m², mis võimaldab kasutada hoones ka rasketehnikat). Hoone rajatakse arvestusega, et selle sees saaks luua kuni kolm n-ö miinimumlahendust ? kolm umbes 500 m² vaheseintega eraldatud pinda. Aasta lõpuks valmib kokku neli sellist ehitist.
Multifunktsionaalse lao- ja tootmishoone idee iseenesest on hea ja praegusel lao- ja tootmispindade turul ka tõenäoliselt edukas.
Selleks, et metallkonstruktsioonide tootja või terasemüüja sellist pinda rendiks, on vajalik üks oluline lisatingimus: sõltuvalt tootmise eripärast 5?10 tonni suuruse tõstejõuga sildkraana olemasolu või selle operatiivse paigaldamise võimalus. Teine oluline eeldus on tööstuskommunikatsioonide olemasolu või valmisolek nende paigaldamiseks. Need on näiteks suruõhk, tööstuslikud gaasid. Tõenäoliselt peab metalliettevõtete puhul arvestama ka asjaoluga, et nii tootmiseks kui ka ladustamiseks peaks olema kasutada vähemalt 1000 m² pind.
Suur pluss potentsiaalsetele tootjatest rentnikele on see, et hoone on köetav ja ventileeritav. Tehnoparkide puhul on positiivne ka nende logistiliselt mugav asukoht ja tehnopargi nimega kaasas käiv funktsionaalse ning tänapäevase üldise ärikeskkonna imago.
Autor: Margus Haud
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.