Tänase seisuga on mulluse ettevõtlustulu kohta esitanud deklaratsiooni E-vormi vaid viiendik FIEdest ja teistest ettevõtlustulu saanud füüsilistest isikutest.
Kokku peab sel aastal olema esitatud vähemalt 77,5 tuhat tuludeklaratsiooni E-vormi, täna hommikuks oli neid laekunud aga 16 435, teatas maksuamet. Seega on peaaegu 80% ettevõtlustulu deklaratsioonidest veel esitamata või esitatud paberkandjal ja sisestamata. Tuludeklaratsioonide esitamise tähtaeg 2004.
aasta tulude kohta on 31. märts.
Deklaratsiooni E-vormi peavad esitama ka need maksumaksjad, kes on olnud FIE-d 2004. aasta jooksul, kuid nüüdseks oma tegevuse FIE-na lõpetanud. Selliseid deklaratsioone on oodata üle üheksa tuhande. Registreeritud FIE-del on kohustus alati esitada tuludeklaratsioon (nii vorm A kui vorm E), sõltumata deklareeritavate tulude olemasolust. Kui juba esitatud tuludeklaratsioonis on vaja teha parandusi, siis seda saab teha samuti e-maksuameti kaudu.
Samuti tuleb ettevõtlustulu kohta esitada tuludeklaratsiooni vorm E ka siis, kui füüsiline isik on saanud tulu ettevõtlusest, kuid ei ole registreeritud FIE-na.
Maksu- ja Tolliamet on analüüsinud mitme aasta deklaratsioonide esitamise statistikat ja jõudnud järeldusele, et FIE-d eelistavad esitada tuludeklaratsioone deklareerimise perioodi lõpus ning teevad seda paberkandjal.
Maksuhaldur kutsub FIE-sid ja teisi maksumaksjaid üles mitte jätma deklaratsiooni esitamist viimastele päevadele ja võimalusel kasutada tulude deklareerimisel e-maksuametit. E-maksuameti kaudu saab täita nii tavalist tuludeklaratsiooni (vorm A) kui ka deklaratsiooni ettevõtlustulu kohta (vorm E). Soovi korral saab e-maksuametist teha väljatrükki esitatud deklaratsiooni kõigist vormidest.
Deklaratsioonides toodud andmete alusel selekteerib maksuhaldur välja need deklaratsioonid, mille esitajate põhiliseks sissetulekuks on ettevõtlus, kuid tulu jääb alampalgast madalamaks. Neile maksumaksjaile saadab maksuhaldur esmalt märgukirja, milles palub deklareeritud andmed üle kontrollida. Järgneb paranduste analüüs ja võimalik kontrolli suunamine.
Käesoleva aasta 1. jaanuari andmetel oli Eestis 67,5 tuhat registreeritud FIE-t.
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?