Anne Oja • 28. september 2005 kell 22:00

Valimised lükkasid Savisaare kohtuvaidluse Äripäevaga edasi

Ettepaneku apellatsioonkaebuse arutelu 30. novembrile lükata tegid ringkonnakohtu kohtunikud Margo Klaar, Mare Merimaa ja Malle Seppik.

Äripäeva esindaja Indrek Teder ja Savisaart esindanud Andres Aavik ning Üllar Talviste olid kohtu pakkumisega nõus, hinnates seda mõistlikuks. ?Olen seisukohal, et poliitika ja õigus peaks lahus olema,? põhjendas Talviste.

Kohus soovitas Savisaarel protsessi lõpetamiseks Äripäevaga kokku leppida. Kokkulepe on põhimõtteliselt võimalik, kui kumbki pooltest järeleandmisi teeb. Tederi sõnul on Savisaar lehe poole küll pöördunud, kuid pole nõustunud omalt poolt mingeid järeleandmisi tegema.

?Me ei saa ju kokku leppida selles, et natuke on Savisaar justkui varastanud, aga mitte iga päev,? selgitas Talviste kohtule, miks kokkulepet pole sündinud. Aaviku sõnul soovib Savisaar endiselt, et Äripäev avaldatu ümber lükkaks.

Äripäev vaidlustas Tallinna linnakohtu otsuse, kuna andmed Savisaare korruptiivse tulu kohta olid enne avaldamist piisava põhjalikkusega kontrollitud ning Savisaarele oli antud võimalus trükki minevaid väiteid ümber lükata. Savisaar seda ei teinud.

Andres Aavik ütles eelmisel aastal, et Savisaarel pole Äripäevale etteheiteid selles, et ajalehe väitel maksis Savisaare kindlustusarved 1999?2001 aastatel kinni endine kindlustusärimees Leonid Apananski. Aavik sõnas tookord: ?Savisaar ei ole sellist vaidlust püstitanud. Savisaar on lugenud au ja väärikust riivavaks aasta 2003 kindlustuspoliisi eest tasumist.?

Vahetult enne 2003. aasta Riigikogu valimisi Äripäevas ilmunud artikkel lisas, et Apananski maksis kinni ka Keskerakonnale osutatud suhtekorraldusteenuse. Keskerakond ise polnud saadud toetust deklareerinud. Riigikogu valimistel kogus Keskerakond 2003. aastal loodetust vähem hääli ja võimule sai Res Publica.

Tallinna linnakohus jättis Savisaarele kahjutasu välja mõistmata, kuid leidis, et Äripäeval tuleks trükis ilmunud ja kohtuprotsessi käigus dokumentaalselt tõendamata jäänud andmed avalikult valeks tunnistada.

Savisaar esitas hagi Äripäeva vastu 2003. aasta veebruaris, mil Äripäeva endise ajakirjaniku Inno Tähismaa sulest ilmus artikkel ?Kahtlane raha Savisaarele?. Äritehingute ja isikliku elu salastatuse taha varjudes nõudis poliitik kohtus au teotamise lõpetamist, ebaõigete andmete ümberlükkamist ja kahjutasu miljon krooni.

Justiitsminister Rein Lang ütles eile, et ta ei saa kommenteerida otsust lükata kohtulik arutelu edasi valimiste tõttu.

?Kohtuvõim on Eestis vaba ja sõltumatu, mis tähendab, et justiitsministril kui täitevvõimu esindajal ei ole õigust kohtunike otsuseid mõjutada või kommenteerida,? vahendas justiitsministeeriumi avalike suhete talitus Langi seisukohta.

Hetkel kuum