Peeter Teder • 16. oktoober 2005 kell 22:00

Euroopas langus, USAs läbimurre

Aktsiad Euroopas langesid eelmisel nädalal kolmandat nädalat neljast, USAs aga murdsid välja kaks nädalat kestnud langusest.

Euroopas mõjutas aktsiaid kartus, et inflatsioon viib kõrgemate intressimääradeni, mis viis mõnede sel aastal suurimat tõusu teinud aktsiate müügini. Langesid naftasektori ja autotootjate aktsiad.

Euroopa suurimate naftakompaniide hulka kuuluva Royal Dutsch Shelli aktsia kukkus nädalaga 3,9 protsenti ning maksis 1721 penni. Kukkusid ka teiste naftatootjate Totali, Statoili ja Norsk Hydro aktsiad. DaimlerChrysleri aktsia langes 3 protsenti ja maksis 42,01 eurot. Euroopa suurima autotootja Volkswageni aktsia kukkus 4,7 protsenti ning maksis 47,42 eurot. Autotootjaid mõjutas maailma suurima autotootja General Motorsi (GM) pankrotiohu suurenemine. Pankrotioht kasvas, kui GMi endine tütarfirma Delphi, millel on siiski märkimisväärsed sidemed GMiga, andis sisse pankrotiavalduse.

USAs aktsiaindeksid tõusid. Tõusu põhjuseid oli mitu. Esiteks alanev nafta hind, teiseks aga analüütikute ennustustest vähemaks kujunenud nn tuuminflatsioon (core-inflation). Nafta novembrilepingute hind langes 0,7 protsenti ning must kuld maksis 62,63 dollarit.

Inflatsioon oli septembris 1,2 protsenti, kuid nn core-inflatsioon ehk inflatsioon ilma energiahindade ja toiduta oli 0,1 protsenti. See oli vähem kui analüütikute prognoositud 0,2%.

Kvaliteetaktsiate hinnaliikumisi peegeldav Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks tõusis 0,7 protsenti, olles 10 287,34 punkti. Tehnoloogiaindeks Nasdaq kerkis 0,9 protsenti 2064,83 punktini.

Hetkel kuum