Maailmapanga ettevõtlusraporti «Doing Business in 2006» järgi on Eesti maailma ärikeskkonna edetabelis tõusnud.
Raportis, mille pealkiri on eesti keelde tõlgituna «Ettevõtlus aastal 2006», tõusis Eesti 155 analüüsitud riigi seas mulluselt 30. kohalt 16.-le. Positiivne on raporti kohaselt näiteks see, et kui läinud aastal kulus Eestis ettevõtte asutamisele 72 päeva, mis viitas eelkõige notarite põuale, siis on tänavu selleks kuluv aeg vähenenud 35-le, kirjutab Postimees.
Nii Maailmapank kui ka Eesti spetsialistid aga hoiatasid, et väga tõsiselt ei saa neid kahte aastat võrrelda, sest eelmisel aastal analüüsitud seitsme valdkonna asemel oli seekord luubi all kümme.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluse talituse peaspetsialisti Anneli Sihveri selgitusel palus Maailmapank mullu mitme Eesti advokaadibüroo esindajal hinnata, kui kaua võiks kuluda aluseks võetud tüüpettevõtte registreerimiseks ? algkapitaliga 700 000 krooni ja 50 töötajat.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Nüüd aga on Maailmapank hindamise aluseid ja metoodikat muutnud ning hindajadki olid teised.
Sellest hoolimata näitab raport Sihveri kinnitusel siiski seda, et pärast möödunudaastast analüüsi tõusis Eestis notarite nappuse teema teravalt päevakorrale, neid tuli juurde ning hindajad selles valdkonnas enam nii suuri muresid ei tajunud.
Sihver kasutas sõna «tajusid» nimelt seepärast, et reaalselt ei hakanud keegi uuringu tarbeks tüüpettevõtet asutama.
Eesti tõusule ärikeskkonna edetabelis aitas Sihveri selgitusel tõhusalt kaasa ka kolme uue analüüsitava valdkonna lisandumine, kus Eesti näitajad olid head.
Rahvusvaheline kaubandus sai Maailmapangalt kõrge koha, ettevõtete maksude tasumine sai kiitva hinnangu tänu elektroonilistele maksevõimalustele, litsentside taotlemisel vaadatud ehitusvaldkonna litsentside puhul hinnati teha tulevate toimingute lihtsust ning vähesust.
Seda, miks sai Eesti töötajate palkamise ja vallandamise keerukuse valdkonnas 111. koha, ei osanud Sihver eile kommenteerida.