Raivo Sormunen • 15. november 2005 kell 22:00

Telekomihiiult nõrk väljavaade

Maailma enim mobiiltelefonikliente omava Vodafone?i nõrgad poolaasta tulemused ja prognoosid andsid eile löögi tervele Euroopa telekomisektorile.

Suurbritannia telekomifirma esimese poolaasta kasum kukkus müügikasvu aeglustumise tõttu 23%, tasemeni 2,78 mld naela (4,35 penni aktsia kohta). Bloombergi läbi viidud küsitluse põhjal ootasid analüütikud keskmiselt viiendiku võrra suuremat kasuminumbrit.

Telekomioperaator kirjutas oma poolaasta raportis, et käimasoleval aastal ettevõtte käibekasv aeglustub ja kasumimarginaalid kahanevad. Põhjuseks kasvav konkurents, küllastunud turg Lääne-Euroopas ning suured ja vähe vilja kandnud investeeringud Jaapanis.

Vodafone?i aktsia oli eile pärastlõunal Londoni börsil viimase kolme aasta peadpööritavaimas languses (-10%, 130,5 pennini).

?Ettevõtte väljavaade selle majandusaasta osas on pettumust valmistav,? ütles Investec Securitiese analüütik Christian Maher, kelle sõnul peab Vodafone midagi Jaapani turuga ette võtma.

Telekomifirmale heidetakse ette, et ta pole suutnud tegutsevatel turgudel turuosa võita. Kõige enam ärritab investoreid, et kasumlikkuse langusega tuli välja sektori liider.

Deutsche Telekom ja France Telecom, mis on juba langevatest kasumist ja käivetest raporteerinud, taandusid vastavalt 1,6% ja 3,5%.

Stoxx 600 telekomisektori indeks oli eile pärastlõunaks järele andnud koguni 3,9%.

Lisaks telekomisektorile oli ka üldine meeleolu Euroopa börsidel kergelt negatiivne.

Hetkel kuum