Anne Oja • 28. november 2005 kell 22:00

Majanduskasv ületab varasemaid ootusi

Mullu oli aastane majanduskasv 7,8 protsenti. Veel septembris prognoosis Nordea makroanalüütik Mika Erkkilä tänavuseks Eesti majanduskasvuks 6 protsenti.

?See ilmselt ei pea hetkel paika,? lisas Nor­dea Panga turundusspetsialist Tauno Tõhk ja lubas prognoosi kohendamist jaanuaris.

Ka investeerimisfirma Sup­rema vana prognoos ennustas aastaseks majanduskasvuks tunduvalt väiksemat numbrit ? 7,5 protsenti. Sarnaselt Eesti Panga ja SEB Eesti Ühispangaga ei avaldanud Suprema kolmanda kvartali majanduskasvu prognoosi. Aastase kasvuprognoosi vaatab Suprema lähiajal üle.

Möödunud nädalal teatas Eesti Pank 2005. aasta majanduskasvu tõstmisest 8 protsendi tasemele. ?Kvartaliprognoosi me ei avalda, kuid kinnitame, et ei ole alust aastaprognoosi muutumiseks,? vahendas Eesti Pank oma analüütikuid eile.

Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri ütles, et kolmandas kvartalis kasvab Eesti majandus tõenäoliselt 9 protsenti või veidi üle selle. Hansapanga praeguste prognooside kohaselt kujuneb majanduskasv aasta lõikes 8,1protsendiliseks.

?Esimene kvartal ei olnud nii tugev ja neljandas kvartalis ka väga suurt kasvu ei tule,? põhjendas Lauri aastatulemuse jäämist alla 9 protsendi. Selle peamise põhjusena nimetas Lauri eelmise aasta tugevat kasvu, nii head tulemust on raske ületada.

Hinnanguliselt jäi majanduskasv kolmandas kvartalis 8 ja 9 protsendi vahele, ütles Sampo Panga makroanalüütik Anne Karik-Uustalu. Tema sõnul kujuneb aastaseks majanduskasvuks 8 protsenti.

Karik-Uustalu selgitas, et vaatamata majanduse kiire arengu jätkule kolmandas kvartalis aeglustus mõnevõrra võrreldes teise kvartaliga sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasvutempo.

?Sisemajanduse kasvutempo küll kiirenes tänu tugevale sisenõudlusele,? ütles Karik-Uustalu. ?Netoekspordi positiivne panus sisemajanduse koguprodukti jäi aga eelmise kvartaliga võrreldes tunduvalt tagasihoidlikumaks, sest kauba ekspordi kasv aeglustus.?

Möödunud aastal kasvas majandus esimeses kvartalis 9,3, teises 7,3, kolmandas 8,3 ja neljandas 6,6 protsenti. Tänavuseks kasvuks kujunes esimeses ja teises kvartalis vastavalt 7,2 ja 9,9 protsenti.

Esialgse hinnangu kolmanda kvartali majanduskasvule avaldab statistikaamet tuleval esmaspäeval.

Hetkel kuum