Vutikasvataja mõtles välja uudse linnutapuseadme

Väinu Rozental 06. veebruar 2006, 00:00

Lihavuttide kasvatamine on seisnud aastaid veterinaar- ja toiduameti nõude taga, et enne vuttide tapmist tuleb linnud uimastada. Sestap konstrueeris pensionieas Pullisaar spetsiaalse uimastus-tapaliini ning investeeris endise munalao ümberehitamisse tapamajaks kokku ligi 1,5 miljonit krooni.

"Minu tapaliin, kus pea alaspidi rippuvad vutid enne surmamist elektriga uimastatakse, on ilmselt ainulaadne maailmas," ütles tapamaja käivitamiseks loodud Vutiliha Töötlemise OÜ asutaja Ülo Pullisaar. "Igal pool mujal kaksatakse linnul pea kiiresti ja lihtsalt kääridega naksti maha."

Kuigi Pullisaar avab täna oma Tartumaal Vara vallas Matjamal asuvas vutikasvatuses tapamaja, pole tal veel õigust vutiliha müüa. "Ehituslikult vastab tapamaja nõuetele, kuid tapmisluba veel pole," seletas veterinaar- ja toiduameti Tartumaa veterinaarkeskuse juhataja Andres Tamm. Usutavasti saavad dokumendid vormistatud lähinädalate jooksul.

Matjama vutifarmis kasvab praegu 14 500 vutti, kellest 6000 Eesti tõugu vutti toodavad mune, ülejäänud 8500 on Prantsuse tõugu lihavutid. Praegu toodab vutifarm päevas umbes 10 000 vutimuna, millest pool müüakse Lätis. Pullisaare andmeil plaanib ta hakata aastas tootma umbes 50 tonni vutiliha, mille kilohind kaupluses võib küündida kuni 150 kroonini. "Selge see, et kogu kallist delikatessliha ei suuda ma Eestis turustada," rääkis Pullisaar. "Minu koostööpartner, Läti vutifarm, hakkab Lätis turustama lisaks munadele ka vutiliha."

Pullisaar on vutte kasvatanud 27 aastat. Seni viis ta lihavutte Tallinna loomaaiale kotkastele söödaks.

Matjama vutifarm on praegu Euroopa suurim vutifarm ja arenguperspektiivi on küllaga - spetsiaalselt vuttide kasvatamiseks projekteeritud farmis on ruumi kuni 50 000 linnule.

Pullisaare andmeil oli Matjama vutifarmi eelmise aasta käive ligi 2 miljonit krooni ja kahjum 130 000 krooni. "Tänavu tahaks käivet kahekordistada ning kasumisse jõuda," lisas Pullisaar.

Eestis tegutseb kaks vutifarmi. Lisaks Ülo Pullisaarele toodab vutimune Jõgevamaal Äksis asuv talu, mille karjas on üle tuhande Eesti tõugu vuti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing