Ka Sina, August Kull, otsustasid taanduda

ÄP 08. märts 2006, 00:00

August Kulli otsus Thulema müüa tuli üllatusena, sest seni on teda peetud Standardi juhi ja omaniku Enn Veskimägi kõrval üheks tugevamaks kodumaiseks mööblitöösturiks.

Raske on hinnata, miks Kull otsustas mööbliärist tagasi tõmbuda. Näiteks tema peamine konkurent Enn Veskimägi käitus poolteist aastat tagasi vastupidiselt ja otsustas Standardi välismaistelt kaasaktsionäridelt välja osta.

Kerge otsusega kindlasti tegemist ei olnud, sest Kull on Thulemad vedanud üle 12 aasta ning selle ajaga on ettevõte tõusnud Standardi kõrvale oluliseks tegijaks büroomööbli turul. Kull ise ütles eile, et tunne on, kui oleks müünud maha oma lapse. Seetõttu võib arvata, et pigem oli tegemist sundkäiguga.

Kulli otsus viitab, et Thulemal ei läinud viimasel ajal kõige paremini. Ei suudetud piisavalt firmat kasvatada ja turgu võita. Seetõttu otsustas Kull taanduda ja anda Thulema edasi uutele omanikele, kes võib-olla suudavad ettevõttesse tuua uut hingamist.

Võib-olla vajab Thulema ideid, et muutunud turutingimustes pinnale jääda. Tööjõukulude kiire kasv paneb mööblitöösturid otsima uusi lahendusi kasumlikkuse säilitamiseks. Näiteks on kohalikud mööblitöösturid mõlgutanud Eestist tootmise mõnda madalama palgatasemega, kuid kõrgema riskiga piirkonda viimise mõtteid.

2003. aasta septembris otsustas Kull Thulema tegevjuhtimisest kõrvale tõmbuda ja hakkas otsima ettevõttesse tippjuhti. Mantlipärija leidmine ei läinud aga kiiresti ja Äripäevas tekkis koguni Thulema juhatuse esimehe otsimise töökuulutust nähes idee kirjutada firmadest, kes otsivad ja otsivad tippjuhti, aga kuidagi sobivat ei leia.

Kaks aastat tagasi võttis lõpuks Thulema juhtimise üle Arno Otstavel, kelle nägemus Thulemast oli ülimalt optimistlik. Otstavel oli veendunud, et tal õnnestub ettevõtte kasumit kolmekordistada.

"Thulema on viimaste aastate jooksul panustanud tootearendusse ja nüüd peaks minema marjade noppimiseks," ütles Otstavel täpselt kaks aastat tagasi. Uue juhi esimene eesmärk oli saada 2004. aasta kasumiks üle 2 miljoni krooni ja käibeks 90 miljonit krooni. Lugedes Thulema müügi kohta eile laekunud pressiteadet, saab selgeks, et marjade noppimise periood pole veel kätte jõudnud. Pressiteate kohaselt oli ettevõtte eelmise aasta käiv 86,2 miljonit krooni. Kulli väitel teeniti kasumit 4,5 miljonit krooni. Need numbrid näitavad pigem paigalseisu kui arengut.

Kull on öelnud, et Skandinaavias on mööblitööstuse normaalne kasumlikkus 2,5-3% ja Eestis pole see ka kuigi rentaabel tööstusharu. Vaadates näiteks kinnisvaraarendust, siis tundub praegu raha mööbliärisse paigutamine kapitali mõrvamisena. Ses mõttes võib Kulli taandumissoovist samuti aru saada.

Ettevõtte müügiks on momendil soodne aeg. Majandus kasvab kiiresti ja on vaba raha ning investoreid, mis otsivad Eesti ärimaastikul maandumisplatsi. Kui Kull ei näe enam mööblitöösturina tegutsemises perspektiivi, siis on leidnud ta sobiva aja sellest ärist väljumiseks. Ta ise küll kinnitas, et uute omanikega on kokkulepe, mille kohaselt vana Thulema juhtkond jätkab. Tõenäoliselt ei jää aga Kull sellesse firmasse püsima kauaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing