Tiia Varjund: Sihikindlus ja veenmisoskus tagavad igal alal läbilöögi

Teeli Remmelg 04. mai 2006, 00:00

Tekstiilitööstus on traditsiooniliselt olnud Viljandi suurimaid tööandjaid. Selle traditsioon ulatub 1912. aastasse, mil asutati Viljandi linavabrik. Selle järglaseks võib lugeda Tiia Varjundi esimest töökohta TTTK Mistrat, kuhu ta paar aastat pärast keskkooli lõpetamist väikese lapse kõrvalt tööle läks.

"See oli tegelikult juhuste kokkulangemine, kuigi oluline tegur oli mujal pakutavatest pea kolmekordselt kõrgem palk. Kui teistes ametites pakuti 100 rubla kuus, siis Mistras sai 300. Olin suhteliselt noorelt saanud emaks ja turvatunne oli tollal oluline," meenutab Varjund oma karjääri algust.

Ometi tundis Varjund paari aasta pärast, et tahab enamat kui liinitöötajaks jääda ning otsustas minna Tallinna Tehnikaülikooli kaugõppesse tööstuse ökonoomikat õppima. Töö ja lapse kõrvalt õppimine nõudis tahtejõudu, kuid tema tahet märgati ning pakuti laborijuhataja kohta. Pärast Mistra erastamist ASiks Mivar-Viva 1993. aastal jätkas ta tööd turundusjuhina.

Vaatamata kiirele karjäärile jäi ettevõtte siiski mingil hetkel kitsaks. Samal ajal tellis Mivar-Vivast ka Göran Sjöholmi perekonnale kuuluv firma OY Delux, kellel oli Eestis ka väike vahendusfirma OÜ Domotex. Domotexi omanik otsustas 1999. aastal Soome turule vajaliku kvaliteedi tagamiseks ise Eestis tootmist alustada, sest väikeste koguste tegemine nõuab paindlikkust, mida allhanke ostmisega alati ei saavuta.

Uusi kogemusi otsiv Tiia Varjund kandideeris loodava ettevõtte tegevjuhi kohale.

Uus töö oli ääretult põnev, kuid samas algusaastatel raske, sest tema ülesandeks oli tootmise käivitamine ja ka uue tootmishoone rekonstrueerimine. Kuid Varjundil pole raske töö vastu kunagi midagi olnud. "Töö peab olema huvitav ja uusi väljakutseid pakkuv. Esimestel aastatel venisid mu tööpäevad küll öötundideni, sest ehitamine oli minu jaoks täiesti võõras ala. Selleks et saada õige hinna ja kvaliteedi suhe, pidin ennast selles valdkonnas harima," meenutab Varjund kogemust ehitusvaldkonnas.

"Esimese ehitajaga läksidki meie teed lahku. Alles teise partneri OÜ Silindiaga tekkis hea koostöö ja tegime ka järgmise tootmishoone koos valmis. Temaga tekkis sõnadest kinnipidamine ja teineteisest arusaamine, mis arenes välja vastastikkuseks usalduseks.

"Ehitamise periood oli raske, kuid sellest sai jälle väga väärtusliku kogemuse," meenutab Tiia Varjund, lisades, et äärmiselt oluline on pingelise töö juures meeskonnatöö. "Minul oli see õnn töötada väga tööka ja teovõimelise tiimiga. Tänu sellele läks Domotexi tootmine hästi käima ja firma kasvas kiiresti. Suuri lootusi pandi IKEA tellimusele. IKEA tellitud eksklusiivsete tekkide partii polnud küll koguseliselt suur, aga selle õmblemine oli keeruline ning nõudis tunduvalt pikemat tähtaega, kui oli kokku lepitud."

"Ööpäevas on siiski 24 tundi ning inimeste ja masinate tööaeg on piiratud. Kui tavalise teki õmblemiseks on vaja nelja õmblejat, siis IKEA tellitud tööle oli vaja 15 õmblejat - see tekk oli niivõrd keeruka tehnoloogiaga. Viljandist aga ei võta nii kiiresti nii palju oskustöötajaid juurde," selgitab Varjund tekkinud probleemi.

Kahjuks Domotexi omanik ei uskunud seda ja töötajad hakkasid lahkuma ning Tiia Varjund kui meeskonnatöötaja läks nendega koos. Enamik lahkunud töötajaid asus tööle ASi Toom Tekstiil tütarfirmasse OÜ Eurobed. Varjundi sõnul oli Illimar Toomil juba varem ettevõte olemas ning naisel võimaldati osta lihtsalt osa firmast ehk Eurobed ära. Eurobed teeb praegusel ajal allhanget Toom Tekstiilile ja Wendrele, kuid Varjund loodab tulevikus tootmist laiendada ning hakata tegema eksklusiivsemaid tooteid ja ka eritellimusi.

Tiia Varjund ei kahetse siiski midagi, sest töö Domotexis andis talle hindamatu kogemuse. Eriti on talle meelde jäänud IKEA kontseptsiooninõuded ja tugev kodutöö koostööpartnerite valimisel.

"IKEA teeb tootjate tausta endale detailideni selgeks - neile on olulised nii töötingimused kui ka palgatase. Samas annavad nad omalt poolt soovitusi, kust osta toorainet soodsamalt ja samas hea kvaliteediga. Ka teavad nad täpselt oma toodete koostist. Näitena tõi IKEA ostujuht situatsiooni, kus üks laps sai tootest allergia, kuid tootekoodi järgi saadi kiiresti teada, mida see toode sisaldas, ja lapsele anti õiget allergiaravimit."

Korda ja distsipliini nõuab Tiia Varjund ka oma ettevõtte igapäevatöös. Tootmistöö nõuab täpsust ja ajast kinnipidamist. Tekstiil on traditsiooniliselt naiste pärusmaa ja neid peetakse loomu poolest kohusetundlikumaks. Tiia Varjund mäletab, et nende aastate jooksul on kandideerinud õmblustööle vaid üks mees. Paljus võib see olla ka traditsioonides kinni - tööle võetakse kogemuse järgi ja naistel on seda õmblustöös lihtsalt rohkem.

Naiste juhtimisel on oluline silmas pidada, et nad hindavad töö juures head keskkonda ja suhteid. Seetõttu peab juhil olema aega inimestega rääkida ja nende muresid kuulata. Ka turvatunne on oluline.

Tiia Varjund mõistab töötavate naiste probleeme, sest ta on ise kahe lapse ema - noorem on kaheksane ja vanem juba 24aastane.

"Ma pole kodusistuja tüüp. Esimese lapsega olin kolm kuud kodus, teisega mõtlesin küll, et olen kauem, kuid mind kutsuti juba paari kuu pärast poole kohaga tööle tagasi. Tegelikult oli see ka jälle omamoodi väljakutse. Ma ei suudakski olla kolm aastat kodus - pean olema inimeste seas, vajan palju suhtlemist. Naudin töötamist ja see jätab mulle energiat ka õhtul kodus perega tegeleda."

"See, kes ja kus ma täna olen, on saavutatud raske tööga ja tänu mind ümbritsenud töökaaslastele, kellest on saanud ka mu head sõbrad," võtab Tiia Varjund oma elu- ja eduloo kokku.

Tiia Varjund on ambitsioonikas ning suurte kogemustega juht. Ta on olnud nii lihttööline kui ka suurema ettevõtte tippjuht ning teab oma valdkonda põhjalikult.

Suur tahe ja kogemus on andnud talle hea läbilöögivõime - Tiia Varjund on ennast tõestanud spetsialisti ning ka tippjuhina. Ta ei ole kunagi käed rüpes, vaid otsib pidevalt uusi võimalusi ja väljakutseid.

Ka pärast tippjuhi kohast loobumist jätkus tal tahtmist ja energiat rajada uus väikefirma. Arvan, et see oli õige valik, sest kui juhil omanikuga asjad ei suju, siis vägisi pole mõtet edasi punnitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing