Euroopa peab endalt küsima, kuidas saavad intressimäärad 2007. aastal majanduskasvu aeglustada, kui reaalsed määrad on hoolimata edukast 2006. aastast vaevu paigast liikunud? Veel enam, kuna kasumid on Euroopas kõrged, saab tuleviku reaalsete intressimäärade tõusu kergesti ja ilma majanduslike segadusteta nendest kasumitest finantseerida. Asja iva on selles, et intressimäärad - nii nominaalsed kui ka reaalsed - on Euroopas liiga madalad, mitte vastupidi.
Mis puutub USAsse, siis on langevad gaasihinnad suurendanud tarbijate kindlust ja kulutamist ajal, kui nad peaksid jahtuva kinnisvaraturu taustal hoopis haavu lakkuma.
Pessimistlikud eurooplased on ajast maha jäänud. Nemad valmistuvad USA majanduskasvu aeglustumiseks 2007. aastal, kuigi aeglustumine on juba nii USAs kui ka Euroopas ära olnud ja seda ilma tõsisemate tagajärgedeta.
Gaasihinnad langevad muidugi ka Euroopas ja see aitab vähendada Saksamaa käibemaksutõusu negatiivset mõju. Saksamaa kantsleril Angela Merkelil on vedanud. Langev gaasihind ja Saksamaa suured kasumid finantseerivad maksutõusu.
Saksa valitsus ongi mõistma hakanud, et nad on olnud majanduse suhtes liiga pessimistlikult meelestatud, ning on tänavu mitmel korral kasvuprognoose optimistlikumaks muutnud. Hiljuti teatas valitsus, et ootab 2006. aasta majanduskasvuks 2,3% 1,6% asemel ning järgmisel aastal 1,4% 1% asemel. Ilmselt võime veelgi korrektuure oodata.
Euroopa kiirenev majanduskasv on hea veel selle poolest, et see muudab struktuurireformid hädavajalikuks. Kuni reforme läbi ei viida, on Euroopa võimalik majanduskasv ehk kasvulagi madalam, kui ta olema peaks. Madala lae juures tekitab kiire majanduskasv inflatsioonisurve juba üsna madalas kasvufaasis, mis teeb keeruliseks pikaaegse kõrge kasvu ilma inflatsioonita.
Liiga varajane inflatsioonisurve on põhjuseks, miks mõlemad Euroopa Keskpanga presidendid, Jean-Claude Trichet ja tema eelkäija, kadunud Wim Duisenberg on pidevalt nõudnud struktuurireformide läbiviimist.
Kasvupessimistide jutus on siiski iva, kui nad hoiatavad, et vajalikke reforme ei pruugi tulla. Euroopa liidrid lihtsalt keelduvad selles üliolulises küsimuses ohje haaramast.