7. november 2006 kell 5:56

Kohtust põgenenud mees seadust ei rikkunud

Eduard Viiralti gravüüri «Põrgu» omastamise eest vangi mõistetud Harry Klein põgenes reedel Harju maakohtust enne otsuse väljakuulutamist. Prokuröri sõnul ei rikkunud Klein seadust ning lisakaristust selle eest ei saa, kirjutas SL Õhtuleht.

Klein oli otsuse kuulamiseks teel kohtusaali, kui kaaslased talle teatasid, et kohtusaalis ootab konvoi. See on märk, et kohus on otsustanud saata kohtualuse vanglasse kohe pärast otsuse kuulutamist, ehkki sisuliselt on otsuse jõustumiseni veel aega, mille jooksul kohtualune saab selle vaidlustada. Sisuliselt toimitakse niiviisi juhul, kui kohus näeb ohtu, et süüdimõistetu võib hakata otsuse täitmisest kõrvale hoidma, või kui edasikaebamine on perspektiivitu ja süüdimõistetu saab sel moel karistuse kandmist varem alustada.

Klein pööras trepil otsa ringi ja põgenes kohtumajast. Mõne aja pärast teatas ta, et tunneb end halvasti, ning kohus nihutas otsuse ettelugemise aega tunni võrra edasi. Siis Klein aga enam välja ei ilmunudki ning kohtunik luges kohtuotsuse ette tühjale saalile.

Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Triin Bergmann selgitab, et kohtumajast lahkumisega Klein seadust ei rikkunud.

«Otsuse kuulutamine on selline toiming, et kui süüdistatav sinna ei tule, siis kohus saab otsuse ka ilma temata välja kuulutada. Sisuliselt ta ei põgenenud. Aga ta väitis, et tal hakkas halb ja ta läks arsti juurde,» räägib Bergmann. «Keegi poleks saanud teda seal takistada ja öelda, et sa pead saalis istuma,» täpsustab ta. Lisakaristus Kleini kohtumajast lahkumise eest ei ähvarda.

Hetkel kuum