Nädala välisnägu: taanlane haarab ohjad rootslaste pangas

08. detsember 2006, 15:58

Põhjala suurima pangakontserni Nordea
tegevjuhiks nimetati 51aastane taanlane Christian Clausen, kes asub ametisse
tuleva aasta aprillis ja kolib perega Stockholmi.

Nordea on Stockholmi börsi suuruselt kolmas firma. Kontserni börsiväärtus on 425 miljardit Eesti krooni, sellel on 1100 pangakontorit ning 11 miljonit klienti 18 riigis, sealhulgas Eestis. Ehkki Nordea on tekkinud paljude Põhjala pankade – Rootsi Nordbankeni, Soome Merita panga, Norra Christiania panga, Taani Unibanki jt – ühinemise tulemusena, peetakse seda eelkõige Rootsi pangaks. Kuna selle peakontor asub Stockholmis ning suurim aktsionär on Rootsi riik 20 protsendiga. Nii juhatuse esimees Hans Dahlborg kui praegune tegevdirektor Lars G. Nordström on samuti rootslased.
Just nende juhtimise all on pank saanud üle sisehõõrumistest, mis olid iseloomulikud 2000. aastate algul, kui eri ärikultuuride kokkusulatamine tekitas probleeme. Ja sundis 2002. a pangast lahkuma nii tollase taanlasest tegevdirektori Thorleif Krarupi kui ka juhatuse esimehe soomlase Vesa Vainio. Tagantjärele tarkusena on väidetud, et Krarupi üks ebaõnnestumise põhjus oli selles, et ta veetis liiga palju aega Kopenhaagenis. Et seda viga mitte korrata, teatas Clausen aegsasti, et kolib tuleval kevadel perega Kopenhaagenist Stockholmi.

Clausen leiti panga seest
Hans Dahlborgi sõnul oli juhatus otsinud peatselt pensionile siirduva Nordströmi kohale inimest nii väljast- kui seestpoolt panka. Lõpuks otsustati teha valik ikkagi oma inimestest. Suhteliselt noore Clauseni võit oli asjatundjatele väike üllatus, kuna kõrvale jäid märksa kogenumad juhtkonna liikmed norralane Tom Ruud ja taanlane Peter Schütze.
Hans Dahlborg ütles, et Christian Clausen oli juhatuse üksmeelne vailik, ning tema puhul hinnati juhi- ja isiksuseomadusi ning Nordea pangas töötamise kogemusi. Clausen vastutab 2000. a peale Nordea varahalduse eest, kus Nordea näeb tulevikus suurimaid kasvu- ja teenimisvõimalusi.
Võib öelda, et Christian Clausen on läbi ja lõhki pangainimene. Tema isa juhtis Taani pangakontserni Forenede Kreditforeninger, mis nüüd kannab nime Nykredit. Lapsena käis Christian tihti isaga pangas kaasas ja iga kord, kui ta pani oma kontole sada krooni, lisas isa sinna sama suure summa. Ka tema edasine elukäik pärast Kopenhaageni ülikooli lõpetamist on seotud pangandusega.
Nii Dahlborg kui Clausen rõhutasid, et uue juhi käe all jätkab Nordea senist strateegiat. See tähendab, et pank kasvab loomulikul teel, mida täiendavad üksikud pangaostud, nagu hiljuti Venemaal 75% Orgresbanki aktsiate ostmine. Nordea loomuliku kasvu plaanide kohaselt investeeritakse tuleval aastal umbes 940 miljonit Eesti krooni. Erilist rõhku pannakse laienemisele Poolas, kus Nordea tahab paari aastaga avada kuni 150 uut kontorit. Samuti jätkab Nordea Vene Orgresbanki tehinguga, mis lõpliku heakskiidu peaks saama tuleva aasta esimeses kvartalis.
Nordea senine juht Nordström on aeg-ajalt vihjanud võimalusele, et soodsal juhul on pank valmis kaaluma ühinemist mõne suure Põhjala või Euroopa pangaga. Clausen sellelaadsete plaanide kaarte veel ei ava.
Kuid niisugune võimalus võib tekkida juba lähiajal. Nimelt on Rootsi uus parempoolne valitsus andnud mõista, et tahab panna müüki riigile kuuluva 20protsendilise Nordea aktsiapaki. Selle hind on umbes 5,7 miljardit eurot. Nende ostjalegi on vihjatud. Soome Sampo kontsern teenis hiljuti pangategevuse müügiga 4,1 miljardit eurot. See raha vajab paigutamist ja Sampo juht Björn Wahlroos on oma tehingutes ettearvamatu. Nordeaga ühinemine tooks Sampo kontserni tagasi pangandusse suurtegijaks. Asjal oleks jumet, ütlevad Põhjala analüütikud.

Christian Clausen
• Christian Clausen on sündinud 1955. aastal, 51aastane. Abikaasa Annette’iga kaks teismelist last.
• 13. aprillil 2007 saab Nordea finantskontserni tegevdirektoriks
• 2000. aastast Nordea kontserni varahalduse juht
• 1998-2000 Taani Unibanki peadirektor
• 1996-1998 Unibank Marketsi juht
• 1990-1996 Unibörs Börsmaeglerseskabi juht
• 1988-1990 Privatbörsen Börsmaeglerselskabi direktor
• 1987-1988 Erik Mölleri Efterfölgere direktor
• 1982-1987 Andelsbankeni asedirektor
• 1979-1982 Henriques Banki direktsiooni sekretär
• 1978 lõpetas Kopenhaageni ülikooli majandusmagistri kraadiga
• Teinud kaks ümbermaailmareisi. Meeldib joosta ja rattaga sõita.
Allikas: Berlingske Tidende

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2006, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing