Kadi Heinsalu • 17. detsember 2006 kell 22:00

Ehitaja: Arco Vara on alusetult rikastunud

Faalanks ehitas Tartu linna Karlova linnaossa 2004. aastal vanast Tarmeko tootmishoonest 39 korteriga maja. Ehitus läks plaanitud 16 miljoni krooni asemel maksma üle 20 miljoni krooni, kuid Arco Vara tütarfirma Arco Vara Kinnistud jättis 4 miljonit krooni maksmata. Korterite müügist teenis ta üle 30 miljoni krooni. Vahesumma enda kanda võtmine käis 17 miljoni kroonise aastakäibega Faalanksile üle jõu ja ta läks pankrotti, viies omakorda pankrotti vähemalt ühe alltöövõtja, Teap Ehitus OÜ.

Alguses tellis Faalanksilt elumaja ehituse Tarmeko Kinnisvara OÜ, kes müüs projekti 2003. aastal Arco Vara Kinnistute ASile.

Paljud ehituslepingud Faalanksi ja Tarmeko meeste vahel olid sõlmitud aumeeste kombel suuliselt. Faalanksi üks omanikke Lembit Raud palkas alltöövõtjateks oma tuttavate firmasid.

"Minu viga, et ei suutnud otsustada ehituse lõpetamist, kui ehitus Arco Varale müüdi," lausus Raud. "Arco Vara palus edasi ehitada, ehkki rahaasjad polnud selged."

Pankrotihaldur Heiki Otsa sõnul on võlgnikke kümneid ja võlgu 4,3 miljonit krooni. Vara pole Faalanksil muud kui 4,3 miljoni kroonine nõue Arco Vara vastu.

2005. aasta lõpus andis pankrotihaldur Arco Vara tütarfirma kohtusse võlaõigusseaduse alusel, süüdistades firmat alusetus rikastumises. Järgmine istung on 6. märtsil 2007. Ots rääkis, et tegu oli sihiliku käitumisega Arco Vara poolt. "Teadsid algusest peale, mille peale minna," sõnas ta.

Arco Vara toonane esindaja Tartus, teenindusgrupi nõunikuna töötanud Hannes Kuhlbach oli kohtuasja tõttu kidakeelne. Ta märkis, et tegemist on oskamatute ehitustöövõtjatega, kes lõpuks on saanud karistuse pankroti näol. "Marsivad ühest võlgadega projektist teise," lisas ta.

Arco Vara Kinnistutel oli eelmine aasta raske: käive kukkus võrreldes 2004. aastaga üle kolme korra, 9 mln kroonile, ja kahjum oli 2,1 mln krooni.

Margo Lemetti, Faalanksi esindava Aivar Pilve advokaadibüroo vandeadvokaat

Tegemist on tüüpilise juhtumiga. Sellised peaksidki pankrotid olema: maksejõuetus tekib väga selgel põhjusel. Faalanks ja Tarmeko Kinnisvara OÜ sõlmisid töövõtulepingu maja ehitamiseks väga projekti alguses ja juristi seal juures polnud. Hilisemad täiendused jäid korralikult fikseerimata.

Arco Vara

Poolelioleva menetluse tõttu saame üksnes teatada, et me nõuet ei tunnista. Muu hulgas on OÜ Faalanks tänaseks juba vähendanud esialgset nõuet enam kui poole võrra. Kindlasti ei ole Arco Vara Kinnistute AS põhjustanud OÜ Faalanks maksejõuetust.

Hetkel kuum