Tartu saab endale elektrijaama

Väinu Rozental 08. jaanuar 2007, 00:00

Koos ehitustöödega küünib Tartu külje alla Anne katlamaja kõrvale rajatava koostootmisjaama maksumus ligi ühe miljardi kroonini. Eelmise aasta septembris alustati uue, 0,8meetrise läbimõõduga ja 2,3 kilomeetri pikkuse soojatrassi rajamist, millest tänaseks on valmis 1,3 kilomeetrit. Katla vundament peaks valmis saama selle aasta septembris ning aasta hiljem peaks paigal olema ka katel ise. Esimesed elektri tootmise katsed loodetakse teha tuleva aasta novembris-detsembris.

Fortum Tartu nõukogu liige ja osanik Tiit Veeber ütles, et uue jaama valmides väheneb oluliselt gaasi osatähtsus kütusena ning kohaliku kütuse ehk turba ja puiduhakke osa kasvab vähemalt 95 protsendini. "Oleme siis võimelised andma linnale sooja isegi olukorras, kui gaasikraanid on sootuks kinni keeratud," kinnitas Veeber.

Veeberi andmeil suudavad nad praegu toota kohaliku kütusega 55 MW soojusenergiat ja uue jaama käivitudes lisandub 52 MW. Üksikutel kõige külmematel pakasepäevadel on tippkoormus olnud 185 MW.

Veeberi sõnul võib kogu Euroopas täheldada kohalikule kütusele ülemineku buumi. "Kapitalistliku Vene gaasi lend on läbi ja poliitiline Vene gaas tekitab kõhedust," põhjendas Veeber. "Energiatootjad otsivad võimalusi kasutada kütusena puitu, turvast, põhku, rapsiõli, paberitööstuse jääke ja muud kohalikku kütust." Veeberi andmeil on näiteks Saksamaa energiatootjad tellinud kohaliku kütuse põletamise seadmeid koguvõimsusega 9000 MW. "Meie tellitud katel on sada korda väiksem," võrdles Veeber.

Luunja vallavanema Aare Songe sõnul tõstab koostootmisjaam valla mainet ning loob uusi töökohti. "Eelmise aasta lõpus võttis vallavalitsus detailplaneeringu vastu ning praegu on planeering avalikul väljapanekul," rääkis Songe. "Avalik arutelu on planeeritud veebruari algusse ning seejärel jõuab detailplaneering volikokku."

ASi Tartu Fortum põhiomanikule, Soome energiagigandile Fortum kuulub ettevõttest 60 protsenti. Ülejäänud Tartu Fortumi aktsiad kuuluvad ASile Giga, mille ainuaktsionär on Tiit Veeber.

Koostootmisjaama rajamine Tartusse on väga õige käik. Müts maha Fortum Tartu ees, kes pärast pikki ja vaevanõudvaid ettevalmistusi suutis asja käima lükata. Soojus- ja elektrienergia üheaegne tootmine võimaldab kasutada kütust efektiivsemalt ning aitab tarbija jaoks alla suruda hinnatõususurvet.

Fortum Tartu ja Iru Elektrijaam pole konkurendid, sest kaugkütteturg on lokaalne turg ja koostoodetud elektrienergia müüakse elektrivõrku.

Kui Tartu saab paari aasta pärast suures osas kaetud koostootmisega, siis Tallinna kohta seda kahjuks öelda ei saa, kuigi Iru koostootmisjaam võiks oma seadmetega kütta kogu linna. Tallinnas on soojuse ja elektri koostootmisega kaetud vaid kesklinn, vanalinn ja Lasnamäe, mis on natuke üle poole Tallinna koostootmise potentsiaalist.

Tartu puhul on väga oluline, et nad on otsustava suuna võtnud kohalikule kütusele.

Ka Iru Elektrijaam, mis praegu töötab sada protsenti gaasi peal, otsib alternatiivseid võimalusi, mis annaks meile tarne- ja hinnakindlust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing