Investorid ootavad iPhone'i

Tõnis Arnover 10. jaanuar 2007, 00:00

Apple ise on ootused kõrgele kruvinud. Firma kodulehel kuulutab Apple'i tegevdirektor Steve Jobs: "30 senist tegevusaastat on olnud alles algus. 2007. aasta tuleb üks põnevamaid."

Apple'i uue mobiiltelefoni iPhone üle on spekuleeritud tõesti juba tükk aega. Mullu novembris liikunud kuuldused Apple'i uuest muusikatelefonist kergitasid firma aktsiat kaks ja pool protsenti. Kui aga CIBSi panga analüütik Ittai Kidron avaldas detsembri keskel arvamust, et Apple'i uus mobiiltelefon ei jõua turule enne kevadet, langes Apple'i aktsia kohe paar protsenti.

Osa analüütikuid on seisukohal, et Apple'i uus mobiiltelefon võib kõigutada nii Nokia, Motorola kui ka Samsungi positsiooni.

Manhattanil tegutsev Nordic Partnersi ekspert Tero Kuittinen sellesse ei usu. "Apple'i mobiiltelefoni on juba ette USAs liiga üle kiidetud. Turgudele sellel suurt mõju ei ole," ütles ta.

Apple on püüdnud uues tootes ühendada seni edukalt kaubaks läinud muusikapleieri iPod ja mobiiltelefoni. Viie aastaga on Apple müünud ligi 70 miljonit iPodi. Apple'i iPodi ja online-muusikapoe iTunes turuosa on firma Jupiter Research andmeil USAs ja Suurbritannias ligi 80 protsenti ning Euroopas "tugevalt üle poole". Muusika ja iPodide müügiga seotud tulud annavad ligi 45 protsenti Apple'i käibest.

iPodi edust kannustatuna tahab Apple nüüd siseneda väga potentsiaalsele mobiiltelefoni iPhone ja televisiooni iTV turule. Asjatundjad ütlevad, et koostöö AT & T-le kuuluva Cingular Wirelessiga, mis pakub mobiiltelefoniteenuseid, avaks Apple'ile juurdepääsu väga suurele ja perspektiivikale traadita rakenduste turule.

Cingular Wireless tõi Apple'i esimese telefoni ROKR välja 2005. a septembris. Selle oli kujundanud ja tootnud Motorola. Kuid see pole kujunenud eriti populaarseks. Põhjuseks asjaolu, et sellega ei saa laadida üle saja laulu ning see ei ole olnud nii hõlpsalt käsitsetav, nagu paljud iPodi kasutajad olid lootnud.

Cingular loodab Wall Street Journali andmeil, et muusikatelefonid aitavad juurde saada uusi kliente. Cingular Wirelessil pakub oma telefonivõrku muusikateenuseid koostöös Napsteri, Yahoo Musicu ja eMusicuga. Tänu sellele saavad mobiiltelefoniomanikud oma telefoni rohkelt muusikat võtta.

Mullu augustis ostis Soome Nokia Apple'iga konkureerimiseks 60 miljoni dollariga USA muusikafirma Loudeye.

Loudeye on maailmas juhtiv digitaalse muusika platvormide ja digitaalse meedia jaotusteenuste firma. Nokia tahab selle ülevõtmisega pakkuda konkurentsi Apple'ile, mis on viimasel ajal kiiresti kasvanud tänu muusikapleierile iPod.

Loudeye ostuga saab Nokia pakkuda oma klientidele igakülgset muusikaelamust alates seadmest kuni võimaluseni digitaalset muusikat osta, teatas firma.

"Inimestel peab olema võimalus neile meeldivat muusikat kätte saada igal ajal, igas kohas ja mõistliku hinna eest. Selle firmaostuga tahame selle visiooni teoks teha ning pakkuda Nokia seadme omanikele kõikehaaravat muusikaelamust 2007. aasta jooksul," ütles Nokia multimeedia haru juht Anssi Vanajoki pressiteates.

Nokia üritab ergutada nõudlust kallimate mobiiltelefonide järele, pakkudes telefonides mitmesuguseid multimeedia lahendusi. Paar päeva tagasi Las Vegases kõneldes ütles Nokia tegevdirektor Olli-Pekka Kallasvuo, et tulevik kuulub paljufunktsioonilistele telefonidele. "See on kõige kiiremini kasvav segment tarbeelektroonikas," rõhutas ta.

Mullu suvel teatas mäletatavasti ka Microsoft, et hülgab oma digitaalse muusika turul ebaõnnestunud strateegia ja võtab sihikule Apple'i muusikamängijate turu. Arvestades Apple'i toodete populaarsust ja rikkalikku sisuvalikut iTunesi internetipoes, olid analüütikud Microsofti väljavaadete osas üsna skeptilised.

"Microsoft peab tohutult pingutama, et niivõrd kõvasti juurdunud konkurenti nagu Apple paigast lükata," kommenteeris Jupiter Researchi analüütik Michael Gartenberg agentuurile Bloomberg. "Ja kui vaadata Apple'i ajalugu iPodiga, ei ole tõenäoline, et nad Microsofti turuletulekut käed rüpes pealt vaataksid."

"iPod on kõva pähkel," möönis ka Morningstari analüütik Toan Tran. Sama saanuks aga öelda ka Sony ja PlayStationi kohta, kui Microsoft oma Xboxi mängukonsooliga välja tuli, lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing