Kui suur tähtsus on teie ettevõtte tegevuses suhetel Venemaaga ning kui suuresti on üldse Eesti tööstust suunavad ohjad tegelikult Venemaa käes?

ÄP 31. jaanuar 2007, 00:00

Wõro ei ole esialgu Venemaaga veel kauplemist alustatud, küll aga on Wõrole ühena vähestest Eesti lihatööstustest väljastatud Venemaale ekspordi luba. Praegu oleme staadiumis, kus uurime Peterburi turgu ja loodame peagi alustada müüki sealsetesse jaekettidesse.

Seoses Vene turu suhtelise ebastabiilsusega ei plaani me ettevõtte tootmistegevuses põhirõhku sealsele turule seada, küll aga ei saa me eirata tõsiasja, et suur turg meie vahetus naabruses on meile avatud ja seda võimalust ei saa kasutamata jätta.

Venemaa mõju on meie ettevõtte jaoks äärmiselt suur, kuna tegemist on ühe olulisema ekspordi sihtriigiga.

Üldisemas plaanis ei saa öelda, et Eesti tööstuse ohjad kuigivõrd Venemaa käes oleksid, aga nii mõneski kitsamas valdkonnas avaldab see riik kindlasti üsna olulist mõju.

Isiklikult ei oska ma nimetada ühtegi tööstusettevõtet, mis oleks ohjatud või otseselt sõltuv Venemaast. Pigem kujutan ma ette kaudset sõltuvust, näiteks kui toormaterjal tuleb Venemaalt.

Venemaa mõju masinatööstusele on raske hinnata - ärisuhted on ärisuhted ning kaugemale neist suhetest see mõju ei ulatu. Kui Venemaa tõstis metalli hinda, oli kasulikum osta seda Lääne-Euroopast. Üldiselt leian, et masina-ja metallitööstust Venemaa oluliselt ei mõjuta. Suuremad selle valdkonna ettevõtted on suurte firmade omanduses ning ka Eesti oma metalli- ja masinatööstuse ettevõtted on piisavalt tugevad, et ise hakkama saada. Eksport Venemaale moodustab selles valdkonnas 5-6%.

Toiduainetööstuse valdkonnas annab Venemaa mõju ennast kindlasti tunda.

Eriti, kui arvestada, et aastaid tagasi oli idanaabri turg ju peaaegu meie koduturg. Teatavasti on Venemaa turg tohutult suur ning see oleks Eesti tööstuse jaoks äärmiselt suureks väljundiks oma toodangu realiseerimisel.

Just möödunud aastal tellis Toiduliit turu-uuringu, millest selgus, et Venemaa inimesed ei ole unustanud Eesti toitu.

Näiteks Eesti võid mäletavad vägagi paljud sealsed inimesed. Võib öelda, et Vene turg liigub samas suunas kui ülejäänud maailm. Samas kaasneb sellele turule minekuga väga palju juriidilisi nüansse, mis asja sageli ülemäära keeruliseks teevad.

Lisaks püütakse ka seal loomulikult oma turgu ja sisemaist tootjat kaitsta.

See kõik kokku tähendab, et tegelikult ei ole Eesti toidutootjatel Venemaa turule sugugi kerge pääseda.

Venemaa on meie jaoks kahtlemata üsna oluline klient, aga kui teda ei oleks, saaksime ka hakkama. Kui Eesti piimatööstustest üldiselt rääkida, ei mängi Venemaa suurt rolli, ent sellegipoolest on see üks olulisemaid toiduainete ostjaid. Sel põhjusel on koostöö Venemaaga oluline ka meie ettevõttele.

Leian, et rõiva- ja tekstiilitööstusele avaldab Venemaa minimaalset mõju. Peaaegu kogu tooraine tuleb mujalt, Venemaalt vaid väga väike osa. Ka seadmepark pärineb peaaegu täiesti Euroopast ning müük Vene turule pole praeguseni väga suur, üle 80% läheb ELi turgudele. Ütleksin, et mõju on väga väike.

Võib öelda, et Voltal on Venemaaga lähedased suhted. Nimelt, sealt ostame oma tooraine. Ekspordi osas on aga selle turu tähtsus meie jaoks täielik null.

Isiklikult ei usu, et Eesti tööstuse ohjad olulisel määral Venemaa käes oleksid, pigem kaldun arvama, et sellekohased hirmud on suuremad kui tegelikkus.

Stora Enso Mets ASi jaoks avaldab Venemaa turg vägagi suurt ja olulist mõju, kuna tarnime just sealt vajalikku toorainet.

Stora Ensol on osakondi kõikjal üle kogu maailma, sealhulgas Venemaal. Üldist mõju metsatööstusele ei oska kommenteerida, aga kindlasti on see olemas.

Meie ettevõtte jaoks on Venemaa turul väga väike osakaal, vähemalt praegu küll. Usun, et üleüldse Eesti piimatööstustel eksport Venemaale üle 10% ei moodusta.

Meil endil igatahes lähevad sinna vaid üksikud koormad, ehk vaid paar protsenti kogu ettevõtte toodangust. Meie põhiline sihtgrupp on ikka oma kodune turg ja siinsed tarbijad.

Venemaal on meie ettevõtte jaoks üpriski oluline tähtsus - tegeleme nimelt juustu ekspordiga Venemaale ning aastas moodustab see kogu meie tegevusest umbes 25%.

Ei usu, et Eesti toiduainetööstuse ohjad otseselt Venemaa käes oleksid, aga igal juhul on nimetatud tööstusel Vene turu vastu äärmiselt suur huvi ja selle turu äralangemine midagi head küll ei tee.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing