Tallegg rabeles tagasi kasumi poolele

Liis Kängsepp 02. märts 2007, 00:00

"Saime aru, mis on kanaäri printsiibid. See kasum pole ainult ühe aasta töö tulemus," lausus ASi Tallegg juht Teet Soorm, kes pidas möödunud aastat huvitavaks õppimisajaks. "Nägemus hakkab samm-sammult tulemust andma."

Kui mullu oli Talleggi käive 500 miljonit ja kasum 6,6 miljonit krooni, siis veel 2005. aasta lõpetas ettevõte üsna kopsaka kahjumiga. 464miljonilise käibe juures saadi 36 miljonit krooni kahjumit ning aasta enne seda oli kahjum ligi 11 miljonit ja käive 533 miljonit krooni.

Soorm ei soovinud kommenteerida, kui palju Talleggi kasum ja käive võiksid tänavu kasvada, kuid ootab siiski tulemuste kosumist. "See 6,6 miljonit kasumit sellise käibe juures pole number, mille pärast tasuks hommikul üles tõusta ja tööle minna," ütles ta, "aga oleme saanud kokku hea meeskonna. Kõik on pauku täis, mõtteid on palju."

Peaaegu kogu 2005. aasta möllas ettevõttes salmonelloosipisik, mis pani põntsu lisaks majandustulemustele ka turuosale - tänaseks on Talleggi turuosa 38% Eesti linnulihaturust. Poolteist aastat tagasi hakkas Tallegg sulgema sugulindude farmi, et viia nende tootmine ümber kolme eri farmi.

"Kui kõik sugulinnud asuvad ühel territooriumil, siis võitledki nagu tuuleveskitega," selgitas Soorm. "Ega bakter ei tööta nii, et lendab nagu rusikas sulle ukse peal vastu ja sa näed teda."

Esimene uus farm pandi püsti mullu, üks ehitatakse tänavu ning kolmas tuleval aastal. Mullu investeeriti uude tappamajja, farmi ja tootearendusse umbes 30 miljonit krooni. Soorm ei soovinud öelda, kui suur on investeeringuplaan 2007. aastal. "Eelmise aasta number on plaanis üle lüüa," sõnas Soorm.

Talleggi konkurendi, ASi Maag Grupp omaniku Roland Lepa sõnul oli Tallegg enne liitumist Euroopa Liiduga monopoolses seisus, sest värske linnuliha eksport oli võimatu.

"Olime esimesed, kes tulid Talleggi monopoolses seisus olevale marjamaale," meenutas Lepp, kelle hinnangul on konkurents kanaliha hindu alla toonud. "Nad oleksid loomulikult võinud ette näha, et turumajanduses pole olemas olukorda, kus sada protsenti turust on sinu käes."

Maagi linnulihamüük kasvas eelmisel aastal samuti jõudsalt. Lepp ei tahtnud konkreetseid numbreid avaldada, kuid pakkus, et kasv oli paarikümne protsendi juures. "Kui majanduskasv on 12%, siis alla selle kasvada oleks tagasiminek," sõnas Lepp, kes tahab tänavu oma müüginumbreid samuti viiendiku võrra suurendada ning Talleggilt pisut turuosa napsata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing