Eeldusel, et valitsuse moodustavad Reformierakond, Isamaa ja Res Publica Liit ning sotsiaaldemoraadid, teeb Äripäev uuele võimuliidule järgmised ettepanekud, mis tuleb kirjutada koalitsioonilepingusse.
Maksupoliitika osas on vaja teha kolm olulist otsust. Esiteks alandada tulumaksumäär 18 protsendile. Arvestades Reformierakonna tugevat toetust, tuleb tulumaksumäär alandada 18 protsendile juba järgmise aasta algusest. Koera saba pole vaja raiuda jupikaupa, sest sellisel juhul on positiivne efekt maksumäära alandamisest väiksem.
Kõik need, kes ütlevad, et maksumäära ei saa alandada, sest siis ei jää riigil raha oma kohustuste täitmiseks, eksivad. Seda on hästi tõestanud Eesti majandusedu. Maksude alandamine on aidanud riigieelarves maksulaekumist parandada. Tegelikult on meil tekkinud rohkem vahendeid, mida suunata prioriteetsetesse sektoritesse. Uue võimuliidu jaoks peaksid need sektorid, mille kulusid jõudsalt kasvatada, olema haridus- ja sotsiaalsfäär.
Järsk maksukoormuse alandamine on oluline seetõttu, et nii suudame saada välismaal positiivset tähelepanu. Arvestades, et Läti valitsus on koostanud kava majanduse jahutamiseks, võib Eesti muutuda jõulise tegutsemise korral taas Balti piirkonna imelapseks.
Kiiresti tuleb lahendada ettevõtete investeeringute maksuvabastuse jätkumine. Ansipi esimene valitsus hoidus sellest teemast ja mängis ettevõtjatega pimesikku. Samas on just Reformierakond olnud kindel, et senise põhimõttega saab jätkata.
Kolmas oluline punkt haakub investeeringute tulumaksustamise teemaga. Ka eraisikute väärtpaberitesse tehtud investeeringud tuleb vabastada tulumaksust ja see muudatus tuleb teha juba sellel aastal. Koalitsioonilepingusse tuleb kirjutada sisse meetmed tööjõupuuduse leevendamiseks: riik peab muutuma sallivamaks võõrtööjõu osas. Ettevõtjaid kummitav tööjõupuudus võib maksupoliitika abil särama löödud ettevõtluskeskkonda hakata tuhmistama.
Uue võimuliidu prioriteediks peavad saama investeeringud infrastruktuuri: Tallinna-Tartu maanteesse ja Saaremaa silda.
Avaliku sektori kulude kasvule tuleb seada piir. Unustada tuleb kõik rahamahukad lubadused, mis olid mõeldud valijate peibutamiseks, aga mis võiksid riigieelarvet liialt koormata. Selliste lubaduste loetlemiseks on leheruumi liiga vähe.
Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning sotsiaaldemokraatide valimislubadused kokku nelja aasta peale läheksid maksma 351 miljardit krooni, riigieelarve mahuks prognoositakse nelja aasta pärast 109,4 miljardit krooni. Need kaks numbrit näitavad, et võimuliidu osapooled peavad tegema oma lubadustes suuri kärpeid. Esmane on säilitada kiire majanduskasv ja seetõttu peab ka võimuleppe vundamendiks olema maksupoliitika.
Autor: ÄP