IBMi tarkvarapakett Lotus Notes 8 Beta versioon tundub kohati mugavam ja läbimõeldum kui Microsoft Office.
Microsoft Office'i programmidel on lihtkasutajale vähem tuntud konkurent,
IBMi Lotus Notes 8, mille lõplik versioon lastakse välja sel suvel. Uus on, et Notesiga käib kaasas Productivity Toolsi nimeline kontoritarkvara pakett, millest leiab teksti- ja tabeliredaktori ning presentatsioonide valmistamise tarkvara.
Proovides Notes 8 eelversiooni, jäi mulle mulje, et tarkvara on väga mugav. Peamiselt väljendub see selles, et mingi tööülesande täitmiseks tuleb kulutada vähem klikke ja aega kui teiste kontoriprogrammidega töötades - kõik tundub märksa läbimõeldum.
Uuenduslik ja silma torkav on ka rakenduste vahelehtedeks jagamine. Erinevalt Office'ist ei tule käivitada eraldi rakendusi. Näiteks ei ole vaja käivitada e-posti klientprogrammi kõrval eraldi tekstiredaktorit - eri rakendused ilmnevad nagu Mozilla Firefoxi või Internet Explorer 7 vahelehed.
Ka RSS-uudiselugeja jms on kasutatav pisirakendustena peaakna sees. Kui kasutada IBMi suhtlustarkvara, on võimalik väga erinevatel viisidel kõikjalt kontaktile kohe helistada või nendega üpris mitmel moel kust iganes suhtlust alustada.
Paraku ei ühildu IBMi tarkvara aga näiteks Microsofti Messenger-toodetega, kuna tegemist on siiski konkurendi tootega, kuigi IBMi
enda suhtlustarkvara on mõeldud peamiselt ettevõttesiseseks kasutamiseks või partneritega suhtlemiseks.
Microsoft Office'i kasutajana on Lotusele üle minnes palju harjumist. Töö Office'i dokumentidega osutus kohati keeruliseks. Peamine probleem oli Notesi Open Document-formaadi lembus.
Konkureeriva Microsofti põhilist dokumendiformaati .doc suudab programm küll lugeda ja salvestada, kuid see ei ole seal vaikesäte. Muud vahet ma aga teksti või tabeldokumentidega töötades täheldada ei suutnud. Vähemalt mitte selliseid erinevusi, millega poleks võimalik kergelt harjuda.
Küll on Notesi teksti- ja tabeliprogrammidel vähem funktsioone kui Office'il, kuid kasutades ise päevast-päeva ehk vaid protsenti sellest, mida Microsofti tooted pakuvad, siis ei morjendanud väidetavalt 20% vähem lisasid mind sugugi.
Hetkel kuum
Linn tahaks ka, aga odavamalt
Halb on siiski eestikeelse õigekirjakontrolli puudumine, kuid selle lisamine on IBM Lotus tarkvara müügijuhi Kalle Immato sõnul hetkel töös ning peagi on see ka müügis.
Üks põhilisi argumente Notesi ning Notesiga koos töötava Domino serveri kasutamiseks on turvalisus.
Kõikvõimalikud eelnevatel aastatel palju lärmi tekitanud ussid ja viirused on meist just tänu Notesi ülesehitusele mööda läinud ning oleme saanud ainult kurvastusega vaadata teiste ettevõtete rabelemist oma süsteemide tööshoidmisel või taastamisel.
Notesi paketti Productivity Toolside lisamine, mille seas on tekstiredaktor, tabelarvutus ja presentatsiooniprogrammi, suurendab kindlasti komplekti konkurentsivõimet Office'iga.
Uut Notesi versiooni pole ma paraku veel proovinud, kuid samas olen olnud Notesi kasutaja versioonist 4.6 ning meie ettevõte tõsisemalt alates versioonist 4.5. Kokku üle kümne aasta.