Vigane aknaplekk rikub seina

Siim Sultson 16. mai 2007, 00:00

"Kahjustused tulevad lagedale siis, kui ehitusgarantii läbi ja kellegi poole pole enam pöörduda," tõdeb Harjumaal Jõelähtme vallas elav Hannes Aduson, kelle eramule paigaldas aknaplekid ülejäänudki hoone ehitanud EKO-majad. Lisaks ehitusfirmaga kohtuvaidluse tõttu kolme aasta eest paigaldamata jäänud aknaplekile on ülejäänud plekid kinnitatud vaid aknalengi külge ning surutud sirgeid servi pidi puidust välisvoodrisse.

"Aknapleki kolm külge olgu alati üles pööratud," osutab plekk-katuseid ja aknaplekke paigaldava Plekk-katusemeister OÜ tegevdirektor Jaanus Aedla aknapleki toimimise põhieeldusele.

Samuti peab tema kinnitusel krohvseintel olema külgserv lisaks ülespöörangule otsast kergelt alla pööratud. Nii ei saa suure sajuga krohv aknalaualt endasse vett imeda. Puidust välisvooder aga ei tohi puutuda ülespöörangu vastu. Serva ja puidu vahele tuleb jätta tuulutuspilu, et fassaad ei niiskuks ega mädaneks.

Aedla meenutusel on mitmetel vanematel majadel aknapleki külgservad lihtsalt sisse krohvitud. Nüüdseks aga on pleki ja krohvi erineva paisumisteguri ning sisseimenduva niiskuse tõttu nendest kohtadest krohv maha pudenenud.

Plekk-katuste ja aknaplekkide paigaldaja Emerest OÜ juhataja Martti Hummari sõnul peaksid külgservad olema üles keeratud 1,5 sentimeetrit, plekk ise ulatugu üle fassaadi ääre kaks-kolm sentimeetrit.

Tema teada on samuti sagedasem viga külgserva liiga vara ülespööramine. Selle tulemusena jääb aknapale ning pleki vahele pilu, kust vihmavesi pääseb voodrisse.

Et aknaplekk keskelt läbi ei vajuks, peab selle all olema korralik kaldega seinapind. Korraliku, muutumatu kaldega aknaplekk peab Hummari ja Aedla sõnul olema aknalengi poolt kinnitatud kruvide või klambritega ja välisservast klambritega.

Vähemlevinult kinnitatakse plekk ülespööratud külgservadest. Samas aga möönavad mõlemad mehed pleki välisääre fikseerimist ka makrofleksiga.

Teisalt aga ei saa unustada plekile juba töökojas õige kalde andmist, muidu võib paigaldatud plekk sisepingete tõttu väänduda, rebida välisääre kinnituse lahti ja suunata vihmavee hoopis akna suunas.

Unustada ei saa ka kolme ülespööratud serva aknapoolsete nurkade veetihedaks muutmist.

See on valiku küsimus, kas peame keerama aknapleki servad üles või ei. Klient otsustab. Aknapleki kuju sõltub tugevalt aknast ja seinast.

Samas soovitame kõigile ka külgservade ülespööramist. Aga teisalt valitseb ju ehituses loogika, et kõik müügiks ja paari aasta pärast tulgu või veeuputus!

Aknaplekid tuleks paigaldamisel kinnitada ka välisservadest. Mida laiem plekk, seda kindlam olgu välisserva kinnitus. Enne sõda ja hiljemgi neediti välisserva alla kinnitustraat.

Variant on panna ka klambrid. Makrofleksi ei tohiks üldse kasutada, kuna ilmastiku mõjul laguneb see paari aastaga ning välisserv on jälle lahti.

Küll aga võib välisserva kinnitamisel kasutada erinevaid silikoone.

Samas aga tuleb jälgida, et need ei oleks happelised. Näiteks ei tohi silikoonis kindlasti olla äädikhapet, muidu hakkab aknaplekk peatselt roostetama ja lõpuks mulgustub.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing