Töö ja pere: Tasuta lõunad on olemas!

Elo Odres 01. juuni 2007, 00:00

Üha rohkem hakkavad ettevõtted pöörama tähelepanu töötajate tervisele, kasutades lisaks tervisekontrollile ka ennetavaid meetmeid. Üks selliseid on töötajate ahvatlemine tasuta lõunatega.

Nordea Pank ja selle tütarettevõte Nordea Finance maksavad oma töötajatele kinni lõunasöögi 45 krooni ulatuses. Kuna pangal on lähedalasuvate söögikohtadega sõlmitud sooduslepingud, saavad töötajad tavaliselt hüvitise piires ka kõhu täis.

Nordea Panga personalijuhi Tiina Käsi kinnitusel on lõunasöögi hüvitamise põhjuseks hoolitsus töötajate tervise eest: "Tahame, et nad tõuseksid keset tööpäeva laua tagant ja läheksid kontorist välja sooja toitu sööma, mitte ei näriks laua taga saiakest!"

Samal põhjusel, murest töötajate tervise pärast, hakkasid eelmisel sügisel töötajatele sooja suppi pakkuma ehitusvahtude tootja Krimelte ja toiduainetööstusettevõte Põltsamaa Felix. Krimelte sekretäri Maris Paju jutu järgi on tööaeg nende firmas nii kiire, et pole aega välja sööma minna. Siis hakatigi toitlustusfirmalt ettevõttesse suppi tellima. "Tootmise poolel on eraldi söögiruum, süüakse vahetuste kaupa. Kontoris sööme kööginurgas," kirjeldab Paju. Suppi on arvestatud 400 ml inimese kohta ja sellest jätkub nii, et tavaliselt saavad kõik soovijad mitu korda juurde võtta. Supi juurde käivad ka leib ja hapukoor. Tasuta lõunasupi pakkumine 180 töötajale läheb firmale maksma umbes 50 000 krooni kuus.

Põltsamaa Felix hakkas töötajatele lõunasuppi pakkuma novembris. Personalijuhi Helgi Zukovitši meenutusel võttis tootmistöötajatel välja sööma minek koos riiete vahetusega nii palju aega, et inimesed eelistasid kodunt võileibu kaasa võtta. "Vaatasime, et inimesed rikuvad niimoodi ju oma tervise ära," räägib Zukovitš.

Zukovitš on lausa liigutatud, kui tänulikult on töötajad firma pakutud sooja supi vastu võtnud. "Me ei oska siin enam elu ilma sooja supita ette kujutadagi," kinnitab ta.

Sügisel valmib Tartu lähedal aknatootja Glaskeki uus hoone koos avara söögisaaliga, kus töötajate toitlustamine jääb ettevõtte kanda.

Tasuta lõunate pakkujad on nördinud erisoodustusmaksu pärast, mille tõttu firmad peavad lisaks oma töötajate kõhtudele täitma ka riigi rahakotti. "Kui tööandja tahab midagi töötaja heaks teha, karistatakse teda kohe erisoodustusmaksuga," nuriseb Zukovitš.

Nordea pangale läheb ühe töötaja soe lõuna kuus maksma natuke alla 1000 krooni, riigile tuleb selle pealt lisaks maksta veel 700 krooni.

Kõigi töötajate peale kokku ja koos erisoodustusmaksuga läheb töötajate tasuta lõuna pangale maksma 400 000 kr kuus. "Vaatamata suurele kulule arvame siiski, et meie inimesed on nii väärtuslikud, et on lausa hädavajalik nende eest sel moel hoolitseda," kinnitab Käsi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing