Piret Reiljan • 1. juuni 2007 kell 5:20

Rahvaliit päästis kasiinod keelu alt

Rahvaliitlasest Eesti Hasartmängude Korraldajate Liidu (EHKL) direktor Tõnis Rüütel päästis tubakaseadust menetlenud Riigikogu sotsiaalkomisjoni erakonnakaaslasest juhataja Mai Treiali abil kasiinod suitsetamiskeelu käest.

Kuigi 2004. aastal valitsuse poolt Riigikogule menetlemiseks esitatud tubakaseaduse eelnõu keelas suitsetamise õnnemängusaalides, otsustas eelnõu eest vastutanud Riigikogu sotsiaalkomisjon eesotsas rahvaliitlase Mai Treialiga aasta hiljem ootamatult kasiinodes suitsetamist siiski lubada.

Riigikogu parandas valitsuse näpuveaHasartmängukorraldajate liidu juht Tõnis Rüütel nimetas õnnemängusaalide sattumist eelnõus suitsetamiseks keelatud kohtade nimekirja valitsuse näpuveaks.

Avastanud, et kasiinod on sattunud suitsetamiseks keelatud kohtade nimekirja, saatis liit sotsiaalkomisjonile Rüütli allkirjaga paberi argumentidega, miks peaksid õnnemängukohad olema suitsetamiskeelu alt väljas.

Rüütel põhjendas, et kasiinodes ei pakuta toitu ning suur osa kasiinode mängusaale on juba tehtud alarõhuliseks ning puhta õhu tagamisse on üleüldse kasiinodes palju investeeritud.

Pomerants: Riigikogus tehti osavat lobitöödTubakaseaduse väljatöötamise ajal sotsiaalminister olnud Marko Pomerants ei mäletanud, et kasiinode suitsukeelu teema oleks valitsuses üldse jutuks tulnud. "See muudatus toimus hiljem sotsiaalkomisjonis pärast osavat lobitööd," arvas Pomerants.

Esimese ettepaneku jätta eelnõus nimekirjast välja toitlustusettevõtte teenindusruumid ja kasiinode mängusaalid tegi Riigikogu liige ja rahvaliitlane Jaak Allik. See muudatusettepanek hääletati Riigikogu sotsiaalkomisjonis 2005. aasta veebruaris üksmeelselt maha.

Allik: see oli minu tervemõistuslik ettepanek

"See oli minu tervemõistuslik samm, mitte erakonna seisukoht. Minu poole ei pöördutud ühestki kohvikust ega kasiinost, et kuule, tee selline ettepanek," sõnas Allik naerdes. Samas oli mees pettunud, et erand tehti ainult kasiinodele ja toitlustusettevõtted jäid keelu alla. "Ilmselt on see lobitöö tulemus," arvas ta.

Kaks kuud pärast Alliku ettepaneku mahahääletamist tuli õnnemängusaalide suitsukeelu teema ootamatult sotsiaalkomisjoni istungi päevakorda ja ilma ühegi vastuhääleta otsustati mängusaalid tõsta suitsetamiseks keelatud kohtade nimistust suitsetamispiiranguga kohtade nimekirja.

Ma ei mäleta, kuidas ma hääletasin, aga vaevalt ma selle poolt olin.

Nelli Kalikova, eelmise Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Istungit juhatas sel päeval rahvaliitlane Mai Treial, kes teiste komisjonis viibinud kolleegide sõnul oli algusest peale keelu kaotamise poolt.

Treialiga Äripäeval suhelda ei õnnestunud, sest ta viibis lennukis ega leidnud aega komisjoni töö meenutamiseks.

Sotsiaalkomisjon oli üksmeelneTubakaseaduse eelnõu arutelude juures viibinud sotsiaalkomisjoni nõunik Aimi Kaldre väitis, et otsus kasiinodes suitsetamist lubada kujunes arutelude tulemusel ja ühtegi nime, kes otsuse eest komisjonis hea seisis, ei saagi nimetada.

"See ongi nii, et mõni ettepanek kiidetakse heaks osaliselt, mitte täielikult," põhjendas Kaldre asjaolu, et Jaak Alliku esitatud muudatuses kiideti heaks ainult õnnemängusaalide osa, jttes toitlustusettevõtted nendega võrreldes ebavõrdsesse olukorda.

Hetkel kuum