7. juuni 2007 kell 8:44

Robot viib lahinguväljalt langenud sõdurid

Langenud sõpra lahinguväljale maha jätta on väga raske. Paljud sõdurid on valmis eluga riskima, et kaaslase laip ülas leida ja endaga kaasa viia. Et niimoodi mitte veel enam sõdureid kaotada, on USA armee välja töötanud roboti, kes toimetab lahinguväljalt minema haavatud või langenud sõdurid, vahendas New Scientist.

Kaugemalt juhitav 1,8 m pikkune robot Bear (Battlefield Extraction-Assist Robot – lahinguvälja puhastada aitav robot) saab sõdurit kätel kandes liikuda ebatasasasel maastikul ning pressida ennast läbi ukseavade.

Ehitatav robot saab ühe käega tõsta üle 135 kg. Praegu tegeleb roboti looja Vecna Technologies roboti jalgade arendamisega. Hiljuti demonstreeris robot, et ta suudab inimesesuurust nukku kätel kandes ronida trepist üles ja alla.

Bear saab hakkama ka asjadega, mida inimene ei suuda – näiteks läbida rasket koormat kandes väsimata pikki vahemaid. Robot võib haavatud sõdurit kanda ka põlviliasendis või roomates, et avastamist vältida. Roboti hüdraulilised käed võtavad koorma sülle üheainsa sujuva liigutusega, et mitte tekitada vigastatud sõdurile lisavalu.

Kuigi roboti põhiülesanne on sõdurite päästmine, saab ta hakkama ka argisemate ülesannetega, nagu varustuse kandmine ja veoautode laadimine.

Kuna robotil on roomikud nii reitel kui säärtel, saab ta vajadusel liikuda maastikul ning treppidel kükitades ja põlvitades. Lisaks on tal rattad puusadel, põlvedel ja jalalabadel, et siledale pinnale jõudes erinevates asendites kiiremini edasi liikuda. Roboti ülakehale on liikumise jälgimiseks lisatud kiirendusmõõturid ning güroskoobid, mis jälgivad roboti tasakaalu. Arvuti poolt kontrollitavad mootorid aitavad robotil kukkumise vältimiseks kehaasendit muuta.

Beariga loodetakse lahinguväljal katsetama hakata juba vähem kui viie aasta pärast.

Loe ka teisi Novaatori uudiseid.

Hetkel kuum