Riigikogu vahetab puhkuse kuluhüvitise vastu

Lemmi Kann 14. juuni 2007, 00:00

Põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde nentis eelnõust ülevaadet andes, et rõõmu võivad kindlasti tunda need, kellel on jätkuvalt võimalus riigikogu liige kainestusmajja viia, sest seda takistavad punktid tuli õiguskantsler Allar Jõksi soovitusel eelnõust välja võtta.

Kuigi selle eelnõuga jääb muutmata ka palju negatiivset vastukaja kogunud kuluhüvitiste maksmise kord, kavatseb parlament eelnõus olnud punktist siiski kõik võimaliku välja pigistada. Tuues põhjenduseks riigikogu liikmete aastaringsed kohustused, kaotab seadus ära parlamendi liikme plaanilise puhkuse ning viidates lisandunud töökuule, saavad riigikogulased senise 11 kuu asemel kuluhüvitisi kogu aasta jooksul.

"Kui riigikogu liige töötab 12 kuud, siis kuidas saab nii olla, et 11 kuud hüvitatakse, ja kaheteistkümnenda eest peab ise kulutused hüvitama?" heitis Linde saali retoorilise küsimuse.

"Puhkuse ajal kuluhüvitist maksta ei saa ja ei ole makstud," ütles Äripäeva küsimusele vastates riigikogu kantselei peadirektor Heiki Sibul ning nentis, et samas on paljudel riigikogu liikmetel tekkinud tööga seotud kulusid ka puhkuse ajal.

Kas planeeritav seaduse muudatus ka töö- ja puhkeaja seadusega kooskõlas on, jäi eile sisulise vastuseta.

Eelnõu teine lugemine möödus sarnaselt esimesega - saalist ei tulnud pärast Linde ettekannet mitte ühtegi küsimust. Küll aga tõusis kõnepulti kuluhüvitistele kaitsekõnet pidama reformierakondlane Raivo Järvi, kes võrdles riigikogulasi sakutavat Eesti meediat Inglismaa omaga, kus kohalik tabloid The Sun on viimase aja jooksul sealse parlamendi oma huviorbiiti võtnud.

"Seesama The Suni kollane päike paistab praegu ka Eesti kohal ja kasvab aina suuremaks," kuulutas Järvi, heites ette, et riigikogu tõhustunud ja sisukamaks muutunud tööst ei taha aga ükski väljaanne kirjutada.

Järgmisena sõna võtnud sotsiaaldemokraat Mark Soosaar nentis, et keegi ei ole kaitstud kiusatuse eest ja seekord on riigikogu saanud piinliku õppetunni.

"Me ei kuulanud ei rahva ega ka oma erakondade lihtliikmete arvamust ja muudkui jätkasime proovimist: ehk ikka läheb see seadus läbi," rääkis Soosaar. "Minge vaikselt nurka ja mõelge, mida me tegime. Ees on palju piinlikke hetki," saatis ta haudvaiksesse saali oma sõnumi.

Roheliste fraktsiooni esimees Marek Strandberg nentis optimistlikult, et tal on ütlemata hea meel näha seda tohutut kirge ja keskendumist, millega parlament on suuteline tegelema probleemidega, mida enda jaoks oluliseks peetakse. "Ma loodan, et samasuguse kirega tegeldakse sügisel ka Eestile oluliste probleemidega," lausus Strandberg.

Seaduse lõpphääletus toimub täna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing