2. august 2007 kell 8:56

Mihkelson: Eesti ei tohi Venemaa suhtes laskuda vastuhüsteeriasse

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelsoni sõnul pole Venemaa loobunud ajaloorelva kasutamisest Eesti vastu. Kuid Eesti ei tohiks tema sõnul laskuda vastuhüsteeriasse.

"Venemaa viimaste päevade ametlikud avaldused viitavad veelkord sellele, et Moskva pole vähimalgi määral loobunud ajaloorelva kasutamisest Eesti vastu. Propagandarünnak jätkub täies mahus. Eestile on siin oluline mitte laskuda mõistetavalt vastuhüsteeriasse, kuid samas peame oluliselt tugevdama ja intensiivistama oma infokaitse ja -leviku süsteemi," kirjutas Mihkelson oma blogis.

"Tõenäoliselt üritab Venemaa delegatsioon sellel sügisel Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) istungjärgul nn natsismiteema päevakorda võtta ning selleks tuleb Eesti poliitikutel tõsiselt valmistuda. Teema on tundlik ja siin peab olema valmis oma positsioone kõigiti kaitsma," märkis Mihkelson.

"Kahju, kuid taaskord on ENPA president Rene van der Linden lasknud ennast imelihtsalt tõmmata Venemaa propagandavankri teenistusse. Tema intervjuu koos Riigiduuma väliskomisjoni esimehe Konstantin Kossatšjoviga telekanalile Russia Today on elementaarseks näiteks, kuidas Euroopa poliitikut võidakse Moskvas panna väga ebamugavasse situatsiooni," lisas Mihkelson.

<object class width="450" height="370">

<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/A68fCQlvvUo"><param name="wmode" value="transparent"><embed src="http://www.youtube.com/v/A68fCQlvvUo" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="450" height="370"></embed></object>

Tema sõnul oli van der Lindenil siiski võimalus küsimustele ka pisut tasakaalukamalt vastata, kuid paraku valis ta jäägitult Venemaad toetava ja soosiva positsiooni. "Intervjuust jäi küll mulje, et Euroopa kõige koletumaks paigaks on Eesti, mis vajab tõsist korralekutsumist."

"Minule polnud endise kolleegi van der Lindeni seisukohad siiski üllatuseks. Paraku on ta viimasel paaril aastal silma paistnud läbinähtava sümpaatiaga Venemaa suunal. Kas seda hoiakut mõjutab ka tema perekonna väidetavad majandushuvid Venemaal, seda teab ta mõistetavalt ise," märkis Mihkelson oma ajaveebis.

Rene van der Lindenil on jäänud ENPA presidendiametit pidada loetud kuud. Uuest aastast peaks assamblee etteotsa saama Eestiski tutnud Vene poliitik - Mihhail Margelov. "Võib vaid oletada, kuivõrd erinevat hoiakut praegusest hakkab Eesti suhtes evima tulevane president," lisas Mihkelson.

Hetkel kuum