Suurem palk kasvatab üürimise populaarsust

Kairi Niinepuu 03. september 2007, 00:00

Kinnisvaraturul ei ole toimunud krahhi, tagasilöögi tehingute arvus ja müügihindades on tinginud ostja teadlikkus ning selginenud valikukriteeriumid.

Heas asukohas, piisava ehitusaluse pinnaga, ehituskvaliteetne ja keskmisest parema materjalivalikuga eripärane kodu on endiselt heas hinnas ning lühikese müügiperioodiga.

Hinnaalandust saab tunda amortiseerunud kinnisvara, mille väärtus läheneb järjest kinnistu enda väärtusele. Amortiseerunud kinnisvara tehingud toimuvad praegu vaid hea asukoha najal, mõjurid on kesklinna ja magistraalide lähedus või looduskaunid kohad ja veekogu lähedus.

Ülekuumenenud laenuvõtmine näitab, et eesti pere soovib oma elatustaseme tõustes endale uut hubast kodu.

Tihti aga lisandub eluasemelaenule hulk tarbimislaene, mille võtmine ohustab perekonna soetatud kodu. Tarbimislaenu pakkujaid on hulgaliselt ning turundus on üliaktiivne.

Ainus kindla peale kasumlik üritus Eesti kinnisvaraturu tingimustes on majaosa või korteri väljaüürimine. Karmistunud laenutingimused on pikendanud oma kodu valmimist ning raskendanud kodu soetamist. Seevastu on palgatase selline, et üürilevõtja on võimeline maksma üürimakseid tasemel, mis üürileandjale on rahaliselt kasulik.

Ettevõtteil tasub korterite ehitamise asemel panustada büroohoone ehituseks sobivatele maatükkidele, uutele büroopindadele. Minu arvates vorbiti uusi kortereid liiga pikalt, ka siis, kui pikenes korterite müügiaeg ja broneeringuid ei sadanud enam uksest-aknast.

Siinkohal võis arvestus, et uute ja magalakorterite suhe on veel tasakaalust väljas, olla lühinägelik, kuna pangad olid tulnud mõistusele ja keskmist magalakorterit ei peetud tagatisena enam just kuigi väärtuslikuks.

Et sinuga ei juhtuks nii nagu naabriga, mõtle, kui palju sinu pere kulutab? Millele kulutate? Mida sellest nimistust saab vähendada või hoopis eemaldada? Milline kulutuste tase on sinu perele maksimaalne, et on kaetud laenumaksed ning pere püsikulud? Kuidas olete kindlustatud? Mis juhtuks halva stsenaariumi puhul, kui tulude osa langeb?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing