Emotsionaalne investor Aune Past

Elo Odres 12. september 2007, 00:00

Milline oli Teie esimene aktsiaost?

Täpselt enam ei mäleta, aga see võis olla Hansapanga aktsia. Müüsin oma korteri ära ja siis ostsin aktsiaid. Ettevõtluses on mul üks inimene, kelle tegevust jälgin ja kelle arvamus on mulle oluline - börsiga tutvumine tuli kindlasti abikaasa toel.

Mis aktsiaid Teil praegu on?

Öeldakse, et kõiki mune ei tohi ühte korvi panna. Mul on seal eri sorti mune, üldiselt fondid. Viimase aja Eesti edukaid börsiletulijaid ei ole.

Tegelikult mul polegi enam märkimisväärset portfelli. Börsi alguses olin päris aktiivne, aga ma olen rohkem emotsionaalne mängija ja Hansapanga sundmüük mõjus tunnetele kehvasti. Samas oli vaja firmat laiendada. Nii et tänaseks olen börsil väike rahulik olija, kelle eest hoolitseb varahaldur. Temaga on meil siiani kõik hästi läinud: ta ei paku midagi, millest mulle kasu pole, ja mina ei loobu millestki, mida ta soovitab.

Mulle meeldib ütlemine, et kaks perenaist ei mahu korraga kööki. Seega, kui suppi keedab Hansapanga Tarmo või Kaja, ei hakka mina sinna soola ega pipart lisama. Kui ükskord juhtub, et supp on lahja, eks siis otsin uue koka. Aga praegu tundub, et olukord, kus Hansapank ostab minu käest kommunikatsiooniteenust ja mina Hansapangalt investeerimisteenust, rahuldab mõlemat poolt. Oma hambaid ma ka ise ei paranda. Olen väikeinvestor, kes müüb oma teenust, et osta teiste spetsialistide kvaliteetset teenust.

Kas pensionisambad olete kasvama pannud?

Sambad on ikka tehtud, kolm tükki, aga ma ei usu nende kasusse.

Sambad on niisugune "igaks juhuks", nagu ebausu puhul üle õla sülitamine. Kindel on see, et hoiad enda keha ja vaimu terve ja teed ühiskonna elu edendamiseks kõik, mis oskad. See kõlab veidralt, aga tõepoolest, kui praeguste maksumaksjate kulul tasuta kõrghariduse saanud lähevad minema, siis kust need pensioni jaoks uued maksumaksjad peaksid tulema. Näiteks vanadekodu kuutasu on võrdne ülikooli lektori kuupalgaga, seega ülikooli õppejõud ei saaks ka sammastega endale vanadekodu lubada.

Kuhu olete viimasel ajal investeerinud?

Hansapanga sundmüügi järel juhtus nii, et müüd aktsiad ära, sentigi raha käibesse ei võta, aga siis pead veel müüma, et makse maksta ja siis aasta pärast pead veel müüma, et makse maksta selle müügi pealt, mida müüsid, et makse maksta.

Ma olen Eesti üks hinnatumaid suhtekorraldajaid, rahvusvaheliste erialaliitude nõukogus, pean ikka veel parimaks investeeringuks enda vaimse võimekuse ja loovuse arendamist ja panustan tervisesse. Sest mis sa oma investeeringutega peale hakkad, kui tervis käest. Haridus ja tervis aga neelavad tohutult raha, nii et muret, kas kaevata raha aias kuuse alla või investeerida, polegi.

Kuidas teete oma investeerimisotsused?

Olen emotsionaalne otsustaja. Mõne aktsia suhtes tunnen sümpaatiat või antipaatiat. Näiteks on mul kahju, et mul pole Baltika aktsiaid. Üsna börsi algusaegadel toimus hariv investeerimishommik naistele, kus esines Meelis Milder, kes erines kõigist teiste ettevõtete juhtidest selle poolest, et ütles: "Meile meeldib seda teha, mida me teeme." Tol hetkel polnud vist Baltika aktsiaid börsil enam eriti saada või oli mingi muu takistus ja varahaldurit mul siis veel ei olnud. Igatahes on mul küll ilus Lotte vihmavari, aga Baltika aktsiaid ei ole. Arvan küll, et neid tasuks nüüdki veel osta.

Mõtlesin osta Niitvälja Golfi osakuid, aga ütlesin oma soovi just sel päeval, kui osaku hind oli mitmeid tuhandeid tõusnud. Nii jäi tehing tegemata. Aga Otepää Golfi osak mul on, see oli emotsionaalne ost.

Arvestades kliimamuutusi, uurisin suurte veetootjate aktsiate kohta. Mulle tundub, et neid võiks portfellis olla.

Kui mõni Eesti firma börsile tuleb, siis mõtlen, millised arengud siin võiksid olla? Ratsionaalne mina vaatab majandustegevust, emotsionaalne firma omanikke. Parem, kui siingi otsustab varahaldur.

Ma arvan, et aeg on isikliku investeerimisportfelli taga ka riiki näha. Pean väga oluliseks, et need organisatsioonid, kelle liige ma olen, oleksid riigi arengut toetava hoiakuga. Ma ei kavatse Eestist ära kolida ja seepärast tahan teha endast oleneva, et elu siin edeneks. See pole investeering, kus pärast saad lugeda kasu või kahju, aga ma olen uhke, et meil on niisugune riik. Kui me ise oma riigi arengut ei toeta, siis ilmselt istub kuklas mõte, et koliks siit vanaduses minema.

Millise aktsiaga olete kõvasti võitnud, millega kaotanud?

Hansapanga aktsia oli kõigile helde. Ja selle müük samavõrd häving. Ma arvan, et börsi suunavad väga palju emotsioonid.

Foto: Väinu Rozental

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:35
Otsi:

Ava täpsem otsing