Piimatootjatele joostakse tormi

Tarvo Vaarmets 18. september 2007, 00:00

Rokiðkio Surise väärtpaberit hindasid investorid eile 28% enam kui augusti alguses, Pieno Þvaigþdesi aktsia on samal ajal kerkinud 15% ning lisanimekirjas figureeriva Þemaitijos Pienase aktsia maksab nüüd 23% enam kui eelmise kuu esimesel päeval.

"Piimasektor on meie meelest üks huvitavamaid asju, mida üldse Balti turul jälgida," kommenteeris LHV analüütik Erki Kert, kelle sõnade järgi tõusevad toiduainete hinnad kõikjal üle maailma päris kiiresti.

Saaremaa Piimatööstuse juhataja Andi Saagpakki ütluse kohaselt seisavad piimatoodete hinnad vaatamata kiirele kerkimisele siiski kindlal alusel.

"Hinnatõus selles mõttes ajutine ei ole, et tõuseb ja siis langeb tagasi. Pigem ikka tõuseb, sest piima lihtsalt napib ja jääb maailmas üha enam suureneva tarbimise tõttu aina rohkem ja rohkem nappima," avardas Saagpakk pilti.

ASi Põlva Piim juhataja Aivar Häelm on oma saarlasest kolleegiga sama meelt.

"Sellist piimahindade tõusu pole maailmaturul viimase 30 aasta jooksul olnud," kinnitas Häelm eelmisel nädalal SL Õhtulehe võrguväljaandele ning lisas, et tõus jätkub.

Maailmaturu piimatoodete hinda peaks Orion Securitiese analüütiku Arvydas Noreika hinnangul üles vedama ühelt poolt peamiste Austraalia ja Lõuna-Ameerika eksportööride vähenenud piima toodang, teisalt aga suurenev nõudlus arenevates riikides nagu Hiina, Venemaa ja Brasiilia.

Kui piimapulbri ja või hinnad galoppisid ees, siis nüüd kihutab juust neile järele. Põhjus on üsna lihtne - paljud Euroopa Liidu meiereid suunasid piimajoad tõusnud hindade tõttu pigem piimapulbri ja või valmistamiseks, mistõttu suhteliselt odavamale juustule enam piisavalt piima ei jagunud.

Erki Kert selgitas, et juustutootmisest on piimapulbritootmisele suhteliselt lihtne ümber lülituda.

"Ettevõtted saavad oma tootmisväljundit selle järgi valida, millise toodangu hinnad maailmaturul parasjagu paremad on," täpsustas ta. Juustu tahaplaanile jätmine võib nüüd aga Euroopas põhjustada kergemat sorti juustukriisi.

Andi Saagpakki nägemusel hakkasid piimapulbri ja või hinnad lihtsalt juustuga võrreldes varem tõusma ja on nüüdseks saavutanud mingisuguse piiri.

"Aga juust on Euroopas jätkuvalt tõusus ja siin ilmselt veel lage saavutatud ei ole," viitas ta hiiremaiuse hinna arvatavalt jätkuvale kerkimisele. Saagpakki arvamuse järgi on hinnakasv paratamatu ka seetõttu, et kokkuostuhinnad on kasvanud toodete hindadest kiiremini.

"Nii majandus ei toimi, et müüme odavamalt kui ostame," nentis Saagpakk.

Saagpakki kui tootja nägemust mööda toorme ja lõpptoote hindade vahekord alles hakkab paika loksuma, analüütik Kerti arvates on see aga juba toimunud. Või liiguvad Eestis asjad lihtsalt mõningase nihkega.

"Piimatoodete tootjatele on hea, et toorpiima ja piimatoodete vaheline marginaal on viimasel ajal järjest laiemaks läinud," märkis LHV analüütik. Toorme hind on küll samuti tõusnud, aga selle on tootjad suutnud edukalt tarbijale edasi kanda ja võib-olla isegi rohkem.

Leedu ja Baltimaade üks suuremaid meiereisid Rokiðkio Surise teise kvartali käive kasvas eelkõige tänu piimapulbri ja või hinnatõusule 35 protsenti, 169 mln litini. Kasum paugutas aga 5 korda kõvemini kui mullu samal ajal ja jõudis 9,6 miljoni litini. Kuna Rokiðkio Suris on Orion Securitiese hinnangul ka Baltimaade arenenumaid juustutootjaid, võib arvata, et viimase eeldatav hinnatõus mõjutab Leedu meierei finantsnumbreid ka edaspidigi positiivselt.

"Võrreldes konkurentidega tundub Rokiðkio Suris natuke odavam," avaldas arvamust Erki Kert, kelle meelest liigutas just Orioni analüüs Surise aktsia hinda päris palju ülespoole. Kui Orioni hinnasiht Rokiðkio Surise aktsiale on 87,7 litti, siis Kerti kinnitusel LHVs selle üle veel mõeldakse.

Leedu piimatööstused on küll kenasti tõusnud, aga kuna nad on üsna tundmatud ja likviidsusega on kehvasti, hoitakse neist pigem eemale, lausus Alo Vallikivi LHVst.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing