ÄP fototoimetus • 29. oktoober 2007 kell 22:00

EELK soovib Niguliste eest kompensatsiooni

Kiriku ja Nigulistes oma filiaali pidava Eesti Kunstimuuseumi arvamused ühe katuse all jätkamise võimalikkusest ei ühti. Kultuuriministeerium toetab Niguliste jätmist riigi omandisse, EELK aga tahaks Nigulistet tagasi.

Kunstimuuseumi peadirektori Marika Valgu väitel tõestas Jaani kiriku remont, et koostöö on väga keeruline. "Saadi aru, et kõik asjad ei ole muuseumis võimalikud ega lubatud. Lihtsamatest ma nimetaks küünalde põletamist, matuseid," tõdes Valk. Kunstimuuseum on loonud Nigulistes muuseumitingimused taieste säilitamiseks ning oskab nendega ümber käia.

"Kui nad saavad tagasi hoone ja kunsti siin sees, kui nad toimivad kirikuna, kui see läheb niimoodi, sõltub nende mõistlikkusest, kuidas seda kunsti hoida," rääkis Valk.

Kui Niguliste tagastatakse ainult kui hoone, jääb vähemalt osa seinu tühjaks. "Kui nad saavad tagasi ainult selle hoone, siis meil tuleb ilmselt osa kunstist ära viia," tõdes Valk.

EELK majandusnõukogu liige Jaan Tammsalu ütles, et kui kirikut ei anta tagasi, siis ehk see kompenseeritakse. "Me läheme eluga edasi ja ehitame näiteks kuhugi Mustamäele, Lasnamäele või Õismäele, et olla inimeste keskel," ütles Tammsalu.

Kui suur võiks kompensatsioon olla, selle üle pole aru peetud. "Arvan, et kompensatsiooni pakub see, kes ütleb, et kirikut te tagasi ei saa. Meie ei ütle, milline on see number," ütles Tammsalu.

Autor: ÄP

Hetkel kuum